Adana’da orman köylüsüne destek

Orman Genel Müdürlüğü, Adana’nın Feke ilçesinde 2015 yılından bugüne 18 bin 650 adet yabani zeytini aşıladı.

Adana’da orman köylüsüne destek

03 Ekim 2017 11:23


Orman köylülerinin kalkınmasına yönelik hazırlanan Yabani Zeytin (Delice) Rehabilitasyonu Projesi kapsamında Adana’da bozuk ormanlık alanlarda doğal olarak yayılış gösteren halk arasında “delice” olarak adlandırılan yabani zeytinlerin aşılama çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda Feke ilçesinde 2015 yılından bu tarafa Sülemişli Mahallesi’nde 93 bin dekar alanda 2 bin 955 adet, Düşmüş Mahallesi’nde 12 bin dekar alanda bin 470 adet, Yerebakan Köyü’nde 30 bin dekar alanda 5 bin 406 adet, Karacauşağı Mahallesi’nde 18 bin dekar alanda 3 bin 36 adet ve Akkaya Mahallesi’nde 50 bin dekar alanda 5 bin 784 adet olmak üzere toplam 203 bin dekar alanda 18 bin 650 adet yabani zeytin aşılandı.“Orman köylümüze yeni gelir kapıları açıyoruz”


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, zeytin aşılamalarının konusunda uzman bir ekip tarafından yapıldığını belirterek, “Yabani zeytinleri aşılamakla orman köylüsüne yeni gelir kapıları açarak, orman köylülerimizin gelirini ve refahını artırmayı hedefliyoruz. Aşılaması yapılan zeytinlerin bakımlarını da 3 yıl boyunca orman teşkilatımız yapıyor. Ayrıca, bu zeytinliklerden elde edilecek ürünlerden faydalanma haklarını eşit ve adil bir şekilde çekilecek kura yöntemiyle köylülere dağıtıyoruz” dedi.


Bu eylem planı ile orman köylüsünü desteklemenin yanında bozuk ormanların da ekonomiye kazandırıldığını vurgulayan Eroğlu ’5 Bin Köye 5 Bin Gelir Getirici Orman’ eylem planı çerçevesinde yürüttükleri bu çalışmaları bundan sonra da hız kesmeden sürdüreceklerini kaydetti.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ADANA HAVA DURUMU
35
°
C
Sıcak
 • Pazar
  Sıcak
  35°C
 • Pazartesi
  Sıcak
  34°C
 • Salı
  Parçalı Bulutlu
  34°C
 • Çarşamba
  Parçalı Bulutlu
  34°C
Reklamı Geç