Büyükşehir Meclisi’nde Aladağ acısı

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, Aladağ İlçesi’ndeki kız öğrenci yurdunda çıkan yangında hayatını kaybeden 12 kişi saygı duruşu ve dualarla anıldı.…

Büyükşehir Meclisi’nde Aladağ acısı

30 Kasım 2016 17:16

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, Aladağ İlçesi’ndeki kız öğrenci yurdunda çıkan yangında hayatını kaybeden 12 kişi saygı duruşu ve dualarla anıldı. Yaşamını yitiren öğrencilerin millet vicdanında şehit sayıldığını belirten Başkan Hüseyin Sözlü, Türkiye’yi yasa boğan faciadan ders çıkarılması gerektiğini belirtip, güvenliği ve kalite standartları yüksek, denetimleri eksiksiz yapılan yurtların şart olduğunu belirtti.
Aladağ’daki özel kız öğrenci yurdunda 10 öğrenci, bir çocuk ve bir eğitmen olmak üzere 12 kişinin ölümü, 24 öğrencinin yaralanmasıyla sonuçlanan yangın, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin olağanüstü ana gündemini oluşturdu. Olağan gündem maddelerinin ertelenmesini isteyen Başkan Hüseyin Sözlü, faciaya neden olan yangınla ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi. Daha sonra başkanlık divanı ve meclis üyeleri hep birlikte ayağa kalkıp, hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ardından dua yapıldı.

“Çocuklarımız vicdanlarda şehittirler”
Yangın haberini aldıktan hemen sonra Aladağ’a gidip, olayla ilgili incelemelerde bulunan Başkan Hüseyin Sözlü, meclis üyelerine hitabında,can veren minik kız öğrencilerin eğitim yolunda hayatını kaybettiğini ve millet vicdanında şehit sayıldığını vurguladı.
Yangının çıkış nedeninin elektrik kontağı olarak değerlendirildiğini aktaran Başkan Hüseyin Sözlü, “Giden canları geri getirmek mümkün değil. Ancak bu olaydan dersler çıkarmalıyız. Artık yurtların güvenli, kaliteli ve standartları yüksek, denetimleri eksiksiz hale getirilmesi kaçınılmazdır. Bunun için ilgili mevzuat gözden geçirilmeli, ihtiyaç duyulan yasal düzenlemeler acilen yapılmalıdır” dedi.

AK Partili Meclis Üyesi: Kalleş hamlelere gerek yok
Adana Büyükşehir Belediyesi’nde Aladağ’ı temsil eden AK Parti’li Meclis Üyesi Halil Şahan ise hemşehrilerine derin acılar yaşatan yangında hayatını kaybeden öğrencilere rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Yangına müdahale konusunda Adana Büyükşehir Belediyesi itfaiyesinin geç kaldığına yönelik bir takım haksız saldırılar olduğunu aktaran Halil Şahan, “Bu tür kalleş hamlelere gerek yok” değerlendirmesini yaptı. Halil Şahan, itfaiyenin yetersizliğinin söz konusu olmadığını esas zaafiyetin itfaiyeye geç haber verilmesinden kaynaklandığını anlattı. Halil Şahan, Aladağ’ın gibi arazi yapısı olan ilçelerde manevra kabiliyeti yüksek, merdivenli araçların konuşlandırılmasının benzer olayları önleyeceğini ifade etti.

“Kırsaldaki öğrenciler ucube yurtlara mecbur edildi”
CHP’li Yusuf Akıncı ve MHP’li Mehmet Yasa da Aladağ’da yaşanan facianın 4+4+4 eğitim sisteminin getirdiği bedel olduğunu dile getirdi. Kırsaldaki yerleşimlerde merkezi okullar yapılırken, yurtların ihmal edilmesinin yanlışlığını birçok kez ifade ettiklerini aktaran Mehmet Yasa “Kırsalda yaşayan yoksul ailelerin çocukları, okumak için ilçe merkezlerindeki ucube yurtlara barınmaya mecbur edilmiştir” eleştirisinde bulundu.
MHP’li Salih Gökçe ise yangının kundaklama sonucu çıkmış olma ihtimalini meclise taşıdı. Başkan Sözlü, soru üzerine olayın savcılık ve polis görevlileri tarafından çok yönlü soruşturulduğunu, ancak ilk inceleme ve izlenimlerde yangının elektrik kontağından çıktığı yönünde kanaat oluştuğunu aktardı. Başkan Sözlü, olayın yaşandığı gün binanın girişindeki elektrik sayacının değiştirildiği bilgisinin dernek yöneticilerince de dile getirildiğini söyledi.
Yapılan konuşmaların ardından gündem maddeleri görüşülmeden meclis tatil edildi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ADANA HAVA DURUMU
23
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Cuma
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  23°C
 • Cumartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  22°C
 • Pazar
  Çok Bulutlu
  22°C
 • Pazartesi
  Az Bulutlu
  23°C
ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
 • 2 RECEB 1438
 • 30 Mart 2017
 • Perşembe
 • İmsak :04:44
 • Güneş :06:20
 • Öğle :12:54
 • İkindi :16:27
 • Akşam :19:07
 • Yatsı :20:33
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.