Ünüvar, denklik isteyen hekimleri konuk etti

AK Parti Adana Milletvekili Prof.

Ünüvar, denklik isteyen hekimleri konuk etti

05 Ekim 2017 11:49

Dr. Necdet Ünüvar, farklı ülkelerde tıp eğitimi alan, ancak diplomalarına denklik verilmediği için Türkiye’de görev yapamayan hekimlerle bir araya geldi.


Sosyal medya üzerinden kendisine ulaşan hekimleri bir süre önce Ankara’ya davet eden Ünüvar, tıp doktorları ve diş hekimlerini temsilen gelen Birlik Grubu üyelerini TBMM’de kabul etti. Diplomalarına denklik verilmediği için Türkiye’de görev yapamadıklarını ifade eden hekimler, Ünüvar’a yaşadıkları sıkıntıları anlattılar.


Birlik Grubu’na başkanlık eden Dr. Emre Işık, 2006 yılında denklik verileceği ifade edilerek farklı ülkelerde tıp eğitimine başladıklarını, ancak 2009 yılında bir idari mahkeme kararıyla mağdur olduklarını söyledi. Işık, öğrenim gördükleri üniversitelerin eğitim ve müfredatlarının birçok ülke tarafından tanındığını kaydetti.


Türkiye’de hizmet etmek isteyen birçok hekimin, diplomalarına denklik verilmemesi nedeniyle başka ülkelerde görev yaptığını ifade eden Dr. Emre Işık, “Bizim gibi yurt dışında tıp fakültesi eğitimini tamamlayan yaklaşık bin 500 mağdur var. Bu mağduriyetin giderilmesi noktasında özellikle denklik kabulü için STS ve TUS’un düzenlenmesi gerekiyor. Bizler artık Türkiye’de hekimlik yapmak istiyoruz” dedi.


Dr. Necdet Ünüvar da konuyu ilgili kurumlarla görüşeceğini, sorunun ortak çözüm yolları ile aşılacağına inandığını kaydetti.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ADANA HAVA DURUMU
34
°
C
Az Bulutlu
 • Pazartesi
  Az Bulutlu
  34°C
 • Salı
  Az Bulutlu
  34°C
 • Çarşamba
  Parçalı Bulutlu
  34°C
 • Perşembe
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  33°C
Reklamı Geç