Afyonkarahisar’da FETÖ davalarının görülmesine devam edildi

Afyonkarahisar’da görülen Fettullahçı Terör Örgütü (FETÖ) davalarında 12 kişi hakim karşısına çıktı.


28 Eylül 2017 19:00

Yargılananlar zanlılardan biri beraat ederken 11 kişi ise farklı hapis cezalarına çarptırıldı.


Sabah erken saatlerde 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen FETÖ duruşmalarına öğleden sonrada devam edildi. Zanlıların silahlı terör örgütüne üye olma suçlamasıyla yargılandıkları davaların görülen duruşmalarında hakim karşısına çıkarılan sanıklarda Mehmet T. 9 yıl 9 ay, Muhammed D. 9 yıl 9 ay, Yılmaz Ö. 9 yıl 9 ay, İlhan K. 9 yıl 9 ay, Musa K. 9 yıl 9 ay, Yüksel M. 9 yıl 9 ay hapis cezalarına çarptırıldı.


Etkinlik pişmanlık yasasından yararlanan Bahadır A. 3 yıl 9 ay, Adem T. 4 yıl 11 ay, Nuri A. 4 yıl 11 ay hapis cezası alarak tahliye edildi. Tutuksuz yargılanan Adnan T.’YE ise 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Yapılan duruşmalarda Hanifi D., isimli şahsa beraat kararı verilirken, Tuncay Ü.’nün ise duruşması ileri bir tarihe ertelendi.“Pişmanım, devletimin yanındayım”


Duruşmalarda sanıklar kendileri hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, son savunmalarını yaptılar.


Mahkemede yargılanan sanıklardan FETÖ’ye ait okullardan birinde muhasebecilik yapan ve telefonunda ByLock tespit edilen Musa K., savunmasında FETÖ’nün terör örgütü olduğunu bilseydi iş yerlerinde çalışmayacağını öne sürerek, “ByLock incelendiğinde her şey anlaşılacaktır. Pişmanım, devletimin yanındayım ve devletime her şekilde yardımcı olmaya hazırım. 10 aydır cezaevindeyim, 2 çocuğum var, eşim çalışmıyor ve mağdur oldum” diyerek kendisini savundu. Mahkeme heyeti Musa K.’ye savunmasının ardından 9 yıl 9 ay hapis cezası verdi.“Keşke hiç bulaşmasaydım, bu kadarda bulaşmasaydım”


Tutuksuz yargılanan ve 6 yıl 3 ay hapis cezası alarak ile serbest bırakılan Adnan T. ise kendisini “Keşke hiç bulaşmasaydım, bu kadarda bulaşmasaydım” diyerek savundu. Torun’un eşinin ayrıca FETÖ örgütü tarafından “Bank Asya”yı kurtarın talimatı geldiğinin ertesi gününde bankaya hesap açtırdığı ancak sonraki günlerde hesap hareketliliği yapmadığı da dava dosyasında belirtildi.“20 yıl devlete hizmet ettim”


Yargılandığı davada 9 yıl hapis cezası alan ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilen eski polis memuru Yüksel M.’nin görülen davasında ise cep telefonunun incelendiği ancak FETÖ’nün mesajlaşma programı olan ByLock’a rastlanmadığı belirtildi. Yüksel M., 20 yıl devlete hizmet ettiğini ve hiçbir terör faaliyetinde bulunmadığını öne sürerek beraatını istedi. Ancak mahkemeye heyeti Yüksel M.’nin 9 yıl hapis ile cezalandırılmasına hükmetti.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Reklamı Geç