Amasya’da Uluslararası Dini Musiki Sempozyumu hazırlığı

Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin düzenleyeceği "Uluslararası Dini Musiki Sempozyumu" için bildiri özetlerinin son gönderilme tarihinin 30 Haziran 2017 olduğu bildirildi.


14 Haziran 2017 10:00


İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şuayip Özdemir, 3-5 Kasım 2017 tarihleri arasında yapılacak sempozyuma katılacak olan bilim adamlarının Amasya’da yetişen musikişinasların tanıtımına, eserlerinin gündeme getirilmesine ve çeşitli açılardan değerlendirilmesine katkı sağlamış olacaklarını söyledi.


Amasya’nın geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi şehirlerinden biri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özdemir, “Osmanlı döneminde şehzade sancağı olması, şehrin sosyokültürel hayatını derinden etkilemiştir. Çünkü tahta çıkan padişahlar, şehzadelerin en güzel şekilde yetişmesi için bu şehirlerde gerekli ilmi ve kültürel ortamı sağlamışlardır. İlim adamlarının yanında sanatkarlar da şehzadenin bulunduğu merkezde yerleşmişlerdir. Onların ilim ve sanat alanındaki eğitim ve faaliyetleri sosyokültürel açıdan şehre büyük bir canlılık getirmiştir” dedi.


Şehrin Müslümanlar tarafından fethedildiği günden itibaren musikinin adeta kentin vazgeçilmez bir unsuru haline geldiğine değinen Şuayip Özdemir, “Zira fethedildiği gün kentin içerisinde ilk yükselen sesin fetih ezanı olduğu ve topluca salalar okunduğu kaynaklarda zikredilmektedir. Camiler ve mescitlerin yanı sıra Bimarhane, Büyük Ağa Medresesi gibi kurumların eskiden olduğu gibi günümüzde de aktif bir şekilde çalışması bunun en canlı şahitleridir. Ayrıca bağrında yetiştirdiği sayısız musikişinaslar ise bu kurumların birer mahsulü mesabesindedir” diye konuştu.


Sempozyum bilim kurulunda ülkedeki üniversitelerde görev yapan sahasında uzman akademisyenlerin yer almasının yanı sıra İngiltere, Gürcistan, Azerbaycan, Makedonya, Kosova, Sudan’daki üniversitelerde görev yapan öğretim üyelerinin sempozyuma katkı sağlayacaklarına değinen Özdemir, “Sempozyuma katılacak olan bilim adamları üniversitemizin de içinde bulunduğu ilimiz Amasya’da yetişen musikişinasların tanıtımına, eserlerinin gündeme getirilmesine ve çeşitli açılardan değerlendirilmesine katkı sağlamış olacaklardır. Ayrıca İmam-Hatip Liseleri ve İlahiyat Fakültelerindeki musiki uygulamaları hakkında yararlı bilgiler vereceklerdir. Bu bağlamda her zaman yanımızda yer alan ve bize güçlü desteklerini esirgemeyen Amasya Üniversitesi’ne, Amasya Valiliğine, Amasya Belediyesine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

AMASYA HAVA DURUMU
30
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Cuma
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  30°C
 • Cumartesi
  Çok Bulutlu
  32°C
 • Pazar
  Çok Bulutlu
  32°C
 • Pazartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  33°C
Reklamı Geç