Öğrenci velilerinin yarısı servis güvenliğinden endişe duyuyor

Yapılan araştırmalarda öğrenci velilerinin yarıya yakınının servis güvenliğinden endişe duyduğu ortaya çıktı.

Öğrenci velilerinin yarısı servis güvenliğinden endişe duyuyor

19 Ekim 2017 10:45


Amasya’da öğrenci servisi sürücülerine yönelik düzenlenen toplantıda konuşan Amasya Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şubesi Müdürü Ömer Kapsal, “Yapılan araştırmalarda öğrenci velilerinin yüzde 64’ünün yol güvenliğinden, yüzde 49’unun da servis güvenliğinden endişe duydukları tespit edilmiştir” dedi.


Ülke genelindeki 70 binin üzerindeki servisin 2 milyondan fazla öğrenciyi taşıdığına değinerek servislerdeki eksiklikler ile velilerin endişelerinin sadece trafik polisleri tarafından giderilmesinin her zaman mümkün olmadığını belirten Ömer Kapsal, “Bu nedenle Milli Eğitim Müdürlükleri ve okul yönetimleri tarafından da kontrollerin yapılması ve eksiklikleri olan servislerin bu eksiklikleri giderilinceye kadar okuldan ayrılmamalarını sağlamaları gerekmektedir. Bu sayede hem kazalardaki ölüm ile yaralanmalar azaltılacağı gibi hemde bu uygulamalarla çocuklarımıza olumlu ve koruyucu davranışların kazandırılması mümkün olacaktır” diye konuştu.


Çocukların okullara gidiş ve gelişleri için en sık kullanılan ve en güvenliği yöntemin okul servis araçları olarak görüldüğüne değinen Kapsal, buna karşın yine yapılan araştırmalarda okul servislerinin karıştığı kazalardaki sürücülerin hiçbir eğitim ve sertifika programına katılmamış olmalarının ortaya çıktığına dikkat çekti.


Belediye Kültür Merkezindeki toplantıya çok sayıda servis sürücüsünün yanı sıra Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Bahçıvan ile Amasya Şoförler Odası Başkanı Mürsel Çapkın da katıldı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

AMASYA HAVA DURUMU
11
°
C
Çok Bulutlu
 • Pazartesi
  Çok Bulutlu
  11°C
 • Salı
  Yağmurlu
  14°C
 • Çarşamba
  Çok Bulutlu
  14°C
 • Perşembe
  Yağmurlu
  7°C
Reklamı Geç