İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

AFAD'tan gerçeğini aratmayan tatbikat

Türkiye’nin ilk afet kongresi olan ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Afet Kongresi’nin son gününde kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehlikeli maddeler (KBRN) saha tatbikatı düzenlendi.

Türkiye'nin ilk afet kongresi olan ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Afet Kongresi'nin son gününde kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehlikeli maddeler (KBRN) saha tatbikatı düzenlendi.


1. Uluslararası KBRN Kongresi'nin son gününde KBRN saha tatbikatı gerçekleştirildi. Gerçeği aratmayan görüntülere sahne olan tatbikatta senaryo gereği merdiven altı kimyasal üretim tesisinde illegal kimyasal üreten bir kişi, kişisel korunma ekipmanını doğru kullanmadığı için etkilendi ve tesisten yaklaşık 20 metre uzakta yere düştü. Görgü tanıkları durumu Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığına (AFAD) bildirdi. AFAD ekipleri durum hakkında bir değerlendirme yaptıktan sonra olay yerine intikal etti. Tatbikatta ‘keşif tespit, yaralıya ilk müdahale ve kazazede dekontaminasyonu, numune alma ve personel dekontaminasyon' işlemleri detaylı şekilde canlandırıldı.


Tatbikat sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, tatbikatta kullandıkları ekipmanların 81 ilde de kullanıldığını belirtti. Suriye'nin kimyasal tehditleri hatırlatma konusunda önemli olduğunu vurgulayan Güllüoğlu, “Bu coğrafyada ne yazık ki kimyasal kullanılıyor. Suriye'ye en son Nisan 2017 tarihinde olan saldırıdan sonra belki bizzat sıcak alanda değil ama sınırımızdan sonra AFAD ekipleri olarak burada yaptığımız uygulamanın aynısını orada sahada da yaptık. Tabii bu tatbikatlar eksiklerimizi görme imkanı sağlıyor” dedi.“Hazır durumda olmak için elimizden geleni yapıyoruz”


Bu vakayla her gün karşılaşmadıklarını belirten Güllüoğlu, “Fakat karşılaştığımız zaman da hazır olmak gerekiyor. Bir tarafta savaş ajanları ve silahlar varken, öbür tarafta da endüstriyel kazalar var. Onlar da yine KBRN tehdidi oluşturan ajanlar. Umarız ki çok vakayla karşılaşmayız. Karşılaşırsak bile biz hazır durumda olmak için elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.