İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

AK Partili Cemil Çiçek ve Mehmet Ali Şahin'den ‘seçim barajı' değerlendirmesi

AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, seçim barajının düşürülmesine ilişkin, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtikten sonra yüzde 10 seçim barajının değerlendirilmesinin ben de doğru olduğuna inanıyorum.

Bir rakam yok aklımda ama bir miktar düşürülebilir” dedi. AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek ise, barajın düşürülebileceğini ancak bunun seçim mevzuatı ve Siyasi Partiler Yasası ile birlikte ele alınması gerektiğini söyledi.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde partisinin milletvekillerini topladı. Ankara, Aksaray, Batman, Bilecik, Burdur, Edirne, Erzurum, Karabük, Manisa, Mersin, Şanlıurfa, Tokat ve Kilis illerinin milletvekilleri, Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya katıldı. Toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını cevaplayan eski TBMM Başkanı ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, seçim barajına ilişkin konuştu. Şahin, “Sayın Başbakanımız böyle bir soru üzerine dün açıklama yaptı, bunu seçim yasaları ile ilgili çalışırken değerlendiririz dedi. Bu açıklamanın dışında benim bir açıklama yapmam uygun olmaz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtikten sonra yüzde 10 seçim barajının değerlendirilmesinin ben de doğru olduğuna inanıyorum. Bir rakam yok aklımda ama bir miktar düşürülebilir. Tabii bu siyasi partiler arasında yapılacak görüşme sonucunda olacak uzlaşma ile temin edilebilir, değerlendirilebilir” şeklinde konuştu.


Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek de ‘seçim barajına' ilişkin soru üzerine, “Sayın Başbakanın bu konuda bir değerlendirmesi var zaten. Düşürülebilir baraj ama bunun kendi içinde yeni düzenlemelerinin de yapılması gerekir. Sadece barajın düşmesi yetmiyor, seçim mevzuatı dahil, Siyasi Partiler Yasası dahil hepsinin birlikte ele alınması lazım. Sadece binanın kapısını, penceresini değiştirerek bina yenilenmiş olmaz. Anlaşılıyor ki yeniden bu konuyu tartışacağız. İnşallah bir sonuca varmış olur ama seçim mevzuatıyla beraber düşürülmesi lazım. Çünkü yurt dışındaki vatandaşlarımız da oy kullanıyor. Seçim hukukunun yeni baştan gözden geçirilmesi gerekiyor. Yüksek Seçim Kurulunun yapısının yeni baştan gözden geçirilmesi gerekiyor. YSK kararları ile ilgili tartışmalar oluyor zaman zaman. Bunların hepsini bir arada ele almadığınızda sadece baraja takılır kalırsak korkarım onu çözeriz, başka bir tartışmayı yine sürdürürüz. Bir alanı düzelteceksek tümüyle düzeltmek lazım. Konu seçim hukuku ile ilgili olunca sadece barajdan ibaret değil, barajın dışında da düzeltilmesi gereken pek çok konu var. Seçim kanunları bir kalem gibidir, neyi yazmak istiyorsanız onu yazar. Siz, barajı düşürmekle veya başka türlü düzenlemelerle neyi gerçekleştirmek istiyorsunuz, bunun tümünü gözardı edersek dediğim gibi bir tek kalem şeye takılıp kalırız, sonra yine başka türlü tartışma devam eder” ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU?

Gazete 1. Sayfalar

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.