İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

ATO Başkanı'ndan israf uyarısı

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO üyeleri başta olmak üzere tüm vatandaşların ve İslam aleminin Kurban Bayramını kutlayarak, “Bayram vesile olsun israfın önüne geçelim” dedi.


Baran, dünyada ve Türkiye'de ciddi boyutlara ulaşan gıda israfının tatil dönemlerinde artış gösterdiğine dikkati çekerek, “Kurban Bayramı tatilinde özellikle her şey dahil otellerde konaklayacak vatandaşlarımız gıda israfından kaçınsınlar” diye konuştu.


Bayramların barış, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularının yaşandığı, küskünlüklerin, dargınlıkların unutulduğu, milli ve dini duyguların ön plana çıktığı günler olduğunu hatırlatan Baran, “Kurban Bayramının manevi ikliminin ön plana çıktığı şu günlerde Kur'an-ı Kerim'de yer alan ‘Yiyiniz içiniz fakat israf etmeyiniz, çünkü Allah israf edenleri sevmez' ayetinin gereğini yerine getirelim” şeklinde konuştu.


Baran, üretimin yanı sıra bilinçli tüketimle de ekonominin verimli hale gelebileceğini söyledi. Açık büfe yemek servisi yapılan her şey dahil otellerde ve lüks restoranlarda her gün tonlarca gıdanın çöpe gittiğini vurgulayan Baran, şunları kaydetti:


“Dünyada her yıl 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor. Türkiye'de de gıda israfı had safhaya ulaşmış durumda. Günde yaklaşık 5 milyon ekmeği çöpe atıyoruz. Bizim dinimizde israf haramdır. Türk toplumunda özellikle ekmek çok kutsal bin nimettir. Lütfen her türlü israftan kaçınalım.”“İsrafa karşı mücadele etmeliyiz”


Güney Sudan, Somali, Yemen ve Nijerya gibi pek çok ülkede insanlar açlıkla savaşırken dünya genelinde üretilen gıdanın üçte birinin çöpe atıldığına dikkat çeken Baran, “Bir yanda açlıkla savaşan ve gıda kıtlığından dolayı hayatını kaybeden milyonlarca insan varken diğer yanda milyonlarca ton gıda çöpe gidiyor. İsraf edilen gıdanın sadece dörtte biri ile dünyada açlık çeken 795 milyon insanı doyurmak mümkün. Bu konuda hükümetler, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra toplumun tüm bireylerine sorumluluk düşüyor. İsrafa karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz” diye konuştu.“Geleceğimizi israf etmeyelim”


Türkiye'de enerji tüketiminin hızla arttığını hatırlatan Baran, elektrik, doğalgaz ve su tüketiminde de israftan kaçınmak gerektiğini söyledi. Baran, “Dünyada doğal kaynaklar bilinçsizce ve hızla tüketiliyor. Geleceğimizi israf etmeyelim. Evlerimizde ve iş yerlerimizde alacağımız küçük önlemlerle elektrik, doğalgaz ve su tüketimini azaltabiliriz” dedi.


Kağıt kullanımı konusunda da uyarılarda bulunan ATO Başkanı Baran, “Bir ton kağıt 17 ağaçtan elde ediliyor. Ülkemizde her gün tonlarca kağıdın israf edildiği düşünülürse her gün yüzlerce ağacımız yok oluyor” ifadelerini kullandı. Baran, kullanılmış kağıtların mutlaka geri dönüşüme gönderilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.