Endüstri Bölgeleri Yönetmeliği yenilenerek Resmi Gazete’de yayımlandı

Endüstri Bölgeleri Yönetmeliği yenilenerek Resmi Gazete’de yayımlandı.


09 Şubat 2018 15:32

Yatırım yeri temini başta olmak üzere tüm süreçlerin hızlı ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesinin amaçlandığı düzenleme ile yerli ve yabancı yatırımcıların önündeki engeller kaldırıldı.


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, “Endüstri Bölgeleri Yönetmeliği” yenilenerek Resmi Gazete’nin 09.02.2018 tarihli 30327 sayılı bugünkü nüshasında yayımlandı. 01.07.2017 tarihli ve 30111 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Endüstri Bölgeleri Kanununda önemli değişiklikler yapıldı.


Buna göre; Endüstri Bölgeleri Yönetmeliği yeniden hazırlanarak yatırım yeri temini başta olmak üzere tüm süreçlerin hızlı ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi amaçlandı, yerli ve yabancı yatırımcıların önündeki engeller kaldırıldı. Büyük ölçekli yatırımlar, istihdam ve üretim vurgusu yapılarak yeniden oluşturulan mevzuat ile yeni ve profesyonel bir yönetim tarzının geliştirilmesi amacıyla ‘Yönetici Şirket’ modeli getirildi, endüstri bölgelerindeki birçok izin ve ruhsatın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilebilmesi sağlandı, yatırımcının bürokratik süreçleri hızlandırılıp kolaylaştırıldı.


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:


“Bir diğer önemli düzenleme ise üzerinde kurulu sanayi tesisi bulunan veya bulunmayan arazilerin gerçek ya da tüzel kişilerin başvurusu üzerine Özel Endüstri Bölgesi olarak ilan edilebilmesidir. Bu düzenleme, özellikle bürokratik işlemlerin fazlalığı ve uzunluğu ile arazi ediniminde yaşanan zorluklardan dolayı teknolojik yenilenmesini gerçekleştiremeyen ve yeterli kapasite artırımına gidemeyen büyük ölçekli yatırımların önünü açacaktır. Böylece, yeni yatırımların ve buna bağlı istihdamın artmasına katkıda bulunulacaktır. Yapılan bu yeniliklerle büyük ölçekli ve bütünleşmiş yatırımlar için uygun bir yatırım ortamı sağlayan endüstri bölgeleri daha işlevsel hale getirilmiştir.”
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ANKARA HAVA DURUMU
32
°
C
Az Bulutlu
 • Cumartesi
  Az Bulutlu
  32°C
 • Pazar
  Az Bulutlu
  30°C
 • Pazartesi
  Az Bulutlu
  30°C
 • Salı
  Az Bulutlu
  31°C
Reklamı Geç