İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

KDK'nın verdiği tavsiye kararına uyan Sağlık Bakanlığı doktorun atamasını gerçekleştirdi

Babasının rahatsızlanıp acilen ameliyat olması nedeniyle atandığı kuruma süresi içerisinde evrakları teslim edemediği için ataması yapılmayan başvurucu, KDK’nın tavsiye kararı sonucunda görevine başladı.

Babasının rahatsızlanıp acilen ameliyat olması nedeniyle atandığı kuruma süresi içerisinde evrakları teslim edemediği için ataması yapılmayan başvurucu, KDK'nın tavsiye kararı sonucunda görevine başladı.


Tıp doktoru olarak görev yapan başvurucu, Tıpta Uzmanlık Sınavı'nda (TUS) başarılı olup ek yerleştirme sonucu İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanlığına yerleştirildiğini ancak yerleştirme sonucunun açıklandığı tarihte babasının aniden beyin kanaması geçirmesi ve acil ameliyata alınması sebebiyle kayıt için gönderilmesi gereken evrakları istenen tarihler arasında gönderemediğini, bu yüzden de atandığı İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanlığı görevine başlayamadığını belirtti. Başvurucu, TUS gibi zor bir sınava aylarca çalışmış, emek vermiş, sınavda başarılı olmuş ve yerleştirilmiş bir aday olarak çok ciddi sebeplerle vaktinde evrakları teslim edememiş olması nedeniyle atanamamış olmasının hakkaniyete uymadığını belirterek, mağduriyetinin giderilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdu.


Şikayet başvurusunu inceleyen KDK, başvuranın İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanlığına ÖSYM tarafından ek yerleştirme ile yerleştirildiği, boş kalan kadroya başka bir kişinin yerleştirilmeyeceği ve dolayısıyla bir başkasının hak kaybına sebebiyet verilmeyeceği ile ülkemizdeki uzman hekim ihtiyacı da göz önünde bulundurulduğunda kişinin TUS sınavında başarılı olması ve bir kontenjana yerleştirilmiş olmasına rağmen öngöremediği bir durum (babasının rahatsızlanıp acilen ameliyat olması) nedeniyle sadece belgelerini süresi içerinde teslim etmemesi sonucunda atama işlemi iptal edilerek, uzmanlık eğitimine başlama talebinin reddedilmesini hakkaniyete aykırı buldu. Yaptığı incelemeler sonucunda KDK, başvurucunun atama işleminin iptal kararı geri alınarak İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başlatılacak ilk acil tıp uzmanlığı eğitimine dahil edilmesi suretiyle mağduriyetinin giderilmesi hususunda Sağlık Bakanlığına tavsiyede bulunulmasına karar verdi. KDK'nın verdiği tavsiye kararını uygulayan Sağlık Bakanlığı, başvurucunun atama işleminin yapıldığını bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.