İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

KKTC'li dernek üyelerinden 15 Temmuz'un izlerini görmek için Ankara'ya ziyaret

15 Temmuz’un izlerini yerinde görmek için Ankara’ya gelen KKTC Sağlıklı ve Onurlu Yaşam Derneği üyeleri, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ı makamında ziyaret etti.

15 Temmuz'un izlerini yerinde görmek için Ankara'ya gelen KKTC Sağlıklı ve Onurlu Yaşam Derneği üyeleri, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'ı makamında ziyaret etti.


15 Temmuz hain darbe kalkışmasının izlerini görmek için Ankara'ya gelen KKTC Sağlıklı ve Onurlu Yaşam Derneği üyesi 25 kişi, TBMM, Gölbaşı Özel Harekat Merkezi, Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğünü ziyaret etti. Heyet, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'ı da makamında ziyaret etti. Dernek üyeleri, ziyarette o gece yaşananlara dair bilgi sahibi olduklarını, 15 Temmuz'da en fazla şehit veren Keçiören'in vatan mücadelesine de hayran kaldıklarını ifade ettiler. Dernek Başkanı Cemal Kılıç, "Aramızda Türkiye'de eğitim görmüş, buraları çok eskiden bilenler var. Ana vatanın burslarıyla okuyanlar var. 1974 öncesi çok zorluklar çektik, yanımızda ana vatanımız oldu, bizi aç ve çıplak bırakmadılar" dedi.“KKTC Türkiye'nin ayrılmaz parçası”


KKTC'nin Türkiye'nin ayrılmaz parçası olduğuna vurgu yapan Keçiören Belediye Başkanı Ak ise, "Burası sizin de vatanınız. Dünyanın neresinde bir Türk varsa burayı ana vatanı olarak görebilir. KKTC bizim ayrılmaz parçamız. Onların haklarının korunması lazım, iki kesim arasında ortak bir anlaşma sağlanırsa biz de memnun oluruz" ifadelerini kullandı.


KKTC Su Temin Projesi'nin yavru vatan için önemine değinen Başkan Ak, "Biz de yavru vatanla ilişkilerimizi yerel düzeyde güçlendiriyoruz. Kardeş belediyemiz Güzelyurt ile iş birliği halindeyiz. Orada Osmanlı Hanı Kültür Evi'nin hizmete girmesinde desteklerimiz oldu. Ayrıca Keçiören'de Etnografya Müzemiz içerisinde geleneksel ev formunu yansıttığımız Kıbrıs Evimiz var. Bizler Portakal Festivalinize katılıyoruz, KKTC de bizim her sene düzenlediğimiz Uluslararası Ramazan Etkinliklerine katılıyor, folklor ve kültürlerinden esintileri Keçiören'e taşıyor. Hatta en fazla ilgi gören gecemiz de KKTC gecesi oluyor” dedi.


Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ve Kıbrıs halkının sevgi ve selamlarını getirdiklerini ifade eden heyet üyeleri, Başkan Ak'a plaket takdim ettiler. Hacıbayram Camii, Anıtkabir, Ankara Kalesi'ni gezen dernek üyeleri, Keçiören'in ödüllü vizyon projesi Gümüşdere Ihlamur Vadisi'nde de mini bir gezinti yaptılar. Heyet, ayrıca Kartaltepe Kent Ormanı, Botanikpark, Deniz Dünyası, Etnografya Müzesi, 15 Temmuz Şehitler Anıtı'nı da görme imkanı yakaladı.

BUGÜN NELER OLDU?

Gazete 1. Sayfalar

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.