İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Libya'da 400 aileye gıda yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Libya’da 400 ihtiyaç sahibi aileye 14 ton gıda yardımı ulaştırıldı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Libya'da 400 ihtiyaç sahibi aileye 14 ton gıda yardımı ulaştırıldı.


Libya'da 2011 yılında gerçekleşen 17 Şubat devriminden sonra artarak devam eden siyasi kriz, bazı bölgeler için insani krize dönüştü. Özellikle zaman zaman çatışmaların meydana geldiği ve ulaşımda aksaklıkların yaşandığı Fizan bölgesi ile ülkenin doğu kesimlerinde, yakınlarını çatışmalarda kaybeden aileler ve yetim çocuklar oldukça zor şartlarda hayatlarını idame ettiriyorlar. Son aylarda yetkililer tarafından atılan olumlu adımlara ve olağanüstü gayretlere rağmen başta sağlık, temiz su ve gıda olmak üzere temel ihtiyaçlar noktasında sorunlar devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütünün 2018 yılı verilerine göre Libya'da yaklaşık 400 bin mülteci, sığınmacı ve göçmen bulunuyor. İç göçe maruz kalan Libyalıların sayısı ise 217 bin 22 olarak açıklanıyor.


TİKA, Libya'da ihtiyaç sahibi aileler ile yetim çocuklara gıda yardımında bulundu. TİKA Başkan Danışmanı Kamil Kolabaş başkanlığında TİKA yetkililerinin başkent Trablus'a gerçekleştirdiği ziyarette, Libya Sosyal İşler Bakanlığı Yefren Şubesi ile Kalkınma Derneği işbirliğinde Libya'nın Yafren kenti ile doğu bölgesine 14 ton gıda yardımında bulunuldu. Türkiye'nin Trablus Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen gıda malzemelerinin teslim töreninde Trablus Büyükelçisi Ahmet Aydın Doğan, Türkiye'nin kardeş Libya halkıyla dayanışma içinde olduğunu ve birçok alanda destek verdiğini, Türkiye'nin Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak yerlerinden edilmiş kişilere yardım faaliyetleri gerçekleştirdiğini, Libya makamları ve sivil toplum kuruluşlarının TİKA ile gerçekleştirdiği gıda yardımı çalışmasının da söz konusu işbirliğinin güzel bir örneğini teşkil ettiğini belirtti. TİKA'ya ve Libyalı ortaklarına sergiledikleri işbirliği için teşekkür eden Büyükelçi Doğan, Türkiye'nin Libya'ya destek faaliyetlerinin Libya makamlarıyla işbirliği halinde devam edeceğini vurguladı.


TİKA Başkan Danışmanı Kamil Kolabaş da, Libya ile Türkiye arasında kadim dostluğun olduğunu, birlikte neler yapılabileceğini değerlendirmeye geldiklerini, aynı zamanda Libya'nın tecrübesinden de faydalanabileceklerini ifade etti.


Öte yandan, TİKA tarafından Beyda şehrinde engelli çocuklar için inşa edilen yaklaşık bin metrekarelik Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi de faaliyetlerine devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları ile inşaatına başlanılan Misurata Fizyoterapi Hastanesinin de yakın bir zamanda tamamlanarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hediyesi olarak Libya halkının hizmetine sunulması hedefleniyor.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.