Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Turan Yazgan anıldı

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan, vefatının 4. yılında Ankara’da düzenlenen programla anıldı.Türk Ocakları Ankara…

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Turan Yazgan anıldı

02 Aralık 2016 11:03

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan, vefatının 4. yılında Ankara’da düzenlenen programla anıldı.
Türk Ocakları Ankara Şubesi ile Gazi Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu’nun birlikte düzenlediği “Vefatının 4. Yılında Prof. Dr. Turan Yazgan Anısına Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri” adlı panel, Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi 75. Yıl Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Türk Ocakları Ankara Şubesi Başkanı Türkan Hacaloğlu, “Bazı insanları anlatmak zordur. Kendilerini öne çıkarmazlar. İmkân ve fırsatları varken şahsî hırs peşinde koşmazlar; servet saman edinmezler. Nefisleri için değil, fikirleri, davaları için yaşarlar. İmkân ve fırsatlar peşinde koşmazlar, idealleri için imkân ve fırsat yaratırlar. Bunların nefisleri değil, gönülleri zengindir. Üzerinde oturduğumuz coğrafyayı vatan yapanlar, böylesine fikir ve dava sahibi insanlardır. Biz onlara alperen diyoruz. Türk milletine vatan kazandıran alperenler, Orta Asya’dan, ata yurdundan gelmişlerdi. Günümüzde alperenlerimizin torunları, atalarının yurduna, bu sefer vatan kazanmak için değil, Türklük şuurunu diriltmek için sefere çıktılar. Çağdaş alperenlerimizin başında hiç şüphesiz Turan Yazgan geliyor. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Türk illerine sefere çıkmıştır. Ata yurtlarına ilim ateşiyle girmek gerektiğine inanıyordu. Öyle de yaptı. Hiç tereddüt etmeden yola düştü. Bütün istediği, içinde alev gibi yanan Türklük ateşini ata yurdundaki millettaşlarına taşımak için sefere çıktı" dedi.
"Turan Hoca, ismi ile müsemma bir Türk aydını idi" diyen Hacaloğlu şöyle devam etti:
"Ömrünü Türk birliğinin gerçekleşmesine hasretmişti. Onun için Turan ülküsü nazlı bir gelin değil, ocağında Türklük sevdasının yandığı ulu bir otağdı. Emeline erişmek için çıkarcı destekçilerden medet ummadı. Arkasında devlet yoktu, çantasında himmet yoktu, cebinde de zimmet yoktu. Kimsesiz değildi, fakat kimisi de çoğu zaman destek görmediği gibi köstek olanları çoktu. Ne olursa olsun Turan Hoca’nın yaktığı ateş, birçokları görmek istemese dahi Turan semalarının altında Kutup Yıldızı gibi parlamaktadır. Bize düşen bu ateşi harlatmaktır. O zaman Turan Hoca’nın ruhu ebediyen huzur içinde uyuyacaktır. Çağımızın alpereni Turan Yazgan, Türklük için yaşadı, Türklük için öldü. Mustafa Kemal Atatürk ‘Milletin efendisi, ona hizmet edendir’ der. Aziz milletimiz kendisine hizmet edeni hiçbir zaman unutmamıştır, Turan Yazgan’ı da unutmayacaktır."
Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Turan Yazgan’ın kurucusu olduğu Türk Dünyası Araştırmaları Vakfının hazırlamış olduğu Turan Yazgan’ın hayatını konu alan kısa belgesel izletildi. Gençlik yıllarından ölümüne kadar yaptığı işleri, Türk dünyasına olan hizmetlerini içeren belgesel salondaki dinleyicilere duygu dolu anlar yaşattı. Belgeselin ardından etkinliğin panel kısmına geçildi. Prof. Dr. Abdullah Gündoğdu’nun yönettiği panelde, A. Yağmur Tunalı, Prof. Dr. Konuralp Ercilasun ve Doç. Dr. Tümen Somuncuoğlu Turan Yazgan ile ilgili hatıralarını anlattılar.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ANKARA HAVA DURUMU
16
°
C
 • Perşembe
  16°C
 • Cuma
  19°C
 • Cumartesi
  Az Bulutlu
  19°C
 • Pazar
  Parçalı Bulutlu
  20°C
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
 • 24 CEMÂZİL-ÂHIR 1438
 • 23 Mart 2017
 • Perşembe
 • İmsak :05:00
 • Güneş :06:40
 • Öğle :13:06
 • İkindi :16:34
 • Akşam :19:11
 • Yatsı :20:41
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.