TÜRK-İŞ’ten uluslararası sendikalara "Filistin’deki zulme sessiz kalınmasın" çağrısı

Gazze’nin doğu sınırındaki gösterilerde yaralanan Filistinlilere yardım eden gönüllü hemşire Razan Eşref en-Neccar’ın İsrail askerlerince şehit edilmesinin ardından TÜRK-İŞ, uluslararası sendikal harekete Filistin’de yaşanan insanlık dramına karşı sessiz kalınmaması çağrısında bulundu.


13 Haziran 2018 10:34


TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow ve ETUC Genel Sekreteri Luca Visentini’ye gönderdiği mektupta Filistin’de yaşanan insanlık dramına karşı sessiz kalınmaması çağrısında bulundu. Atalay mektubunda şu ifadelere yer verdi:


“Sayın meslektaşım, İsrail güçlerinin sivil Filistin halkına karşı uyguladığı orantısız güç ne yazık ki halen devam etmektedir. İsrail’in kural tanımaksızın sürdürdüğü saldırılar neticesinde en son Filistinli gönüllü kadın hemşire Razan Eşref en-Neccar İsrail askerleri tarafından yaralılara yardım etmeye çalıştığı esnada şehit edilmiştir. İsrail tüm uluslararası sözleşmeleri, sağlık personellerinin korunmasına yönelik bütün uluslararası anlaşmaları ve Cenevre Sözleşmesi’ni ihlal etmiş ve suç işlemiştir. Sağlık çalışanlarına karşı yapılan bu saldırılar ilk değildir. İsrail güçleri doktor, hemşire, yaralı demeksizin katliamlarına devam etmekte, yaralı taşıyan ambulansları vurmakta ve sınırları kapatarak yaralıların hastanelere ulaştırılmasını bilinçli bir şekilde engellemektedir. Uluslararası toplum görev başındaki sağlık çalışanlarına karşı yapılan bu katliamı görmezden gelemez, gelmemelidir. Birleşmiş Milletler, Uluslararası Çalışma Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü, tıp ve sağlık hizmetleriyle ilgili uluslararası anlaşma ve sözleşmelere uyması konusunda İsrail’e baskı yapmalıdır. Daha önceki mektubumuzda da belirttiğimiz gibi İsrail tüm uyarılara karşı saldırgan tutumundan vazgeçmemekte, uluslararası hukuku ayaklar altına almakta, kışkırtıcı, keyfi ve insanlık dışı uygulamalarına halen devam etmektedir. Uluslararası sendikal hareket sağlık çalışanlarına karşı yapılan bu saldırılara tepkisiz kalmamalı, Filistin halkı ve işçisi ile dayanışma ve işbirliğini en üst düzeyde devam ettirmeli ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nü sağlık çalışanlarına karşı yapılan bu zulme karşı harekete geçirmelidir."
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ANKARA HAVA DURUMU
28
°
C
Yer Yer Sağnak Yağışlı
 • Pazar
  Yer Yer Sağnak Yağışlı
  28°C
 • Pazartesi
  Çok Bulutlu
  31°C
 • Salı
  Çok Bulutlu
  31°C
 • Çarşamba
  Çok Bulutlu
  30°C
Reklamı Geç