İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Yenimahalle'de sineksiz yaza merhaba

Yenimahalle Belediyesi, havaların ısınmasıyla birlikte vatandaşların rahat bir yaz geçirmesi için vektör mücadelesine başladı.


Mart ayı itibariyle ilçe sınırları içerisinde sivrisinek üreme kaynağı oluşturabilecek her türlü su birikintisi, sazlık alan ve bataklıklarda larva çalışmaları yapan ekipler, karasinek üreme kaynağı olabilecek çöp konteynerleri ve organik atıkların bulunduğu yerleri düzenli olarak temizleyip ilaçlıyor. İlaçlama faaliyeti kapsamında Türkiye Halk Sağlığı Kurumundan eğitim almış sertifikalı 9 personel, Dünya Sağlık Örgütü standartlarına uygun, Sağlık Bakanlığınca ruhsatlı biyosidal ilaçlarla her gün tüm cadde ve sokaklarda yenilenen araçlarla ve 7 adet soğuk sisleme makinesi (ULV) ile sabah saatlerinde karasinek, akşam saatlerinde sivrisinek ilaçlaması yapıyor. Ayrıca vatandaşların talepleri durumunda binaların bodrum, kömürlük, sığınak, depo, garaj gibi ortak kullanım alanlarında böcek ve fare ilaçlaması da ücretsiz olarak yapılıyor. İlaçlama talep eden vatandaşlar, Temizlik İşleri Müdürlüğünü 0312 278 75 16 nolu telefondan arayarak bilgi ve randevu alabiliyor.


Vektörlerle mücadelede fiziksel, biyolojik ve kimyasal mücadelenin yanı sıra kültürel mücadelenin de büyük öneme sahip olduğunu hatırlatan ekipler, “Vektörlerle mücadelemizde vatandaşlarımızla birlikte hareket etmeliyiz. Karasinekler çok sayıdaki yumurtalarını organik atıklara (çöp, çöplük, çöp depolama üniteleri, ahırlar, gübreler, mutfak atıkları, insan ve hayvan dışkıları v.s.) bırakarak kısa sürede büyük hızla çoğalırlar. Vatandaşlarımız bu konuda bize destek olmalı. Çöp konteynerlerinin kapakları kapalı tutulmalı, çöpler poşetlenmiş olarak çöpe atılmalıdır. Sivrisinekler ise yumurtalarını su içerisine bırakırlar. Yurttaşlarımız evinde ve çevresinde üreme kaynağı oluşturacak en küçük su birikintisine bile izin vermemelidir. Ev bodrumlarında su olduğu takdirde derhal boşaltılması sağlanmalıdır. Su ve kanalizasyon patlaklarından kaynaklanan su birikintilerini de ilgili kuruluşa bildirmelerini önemle rica ediyoruz” dedi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.