Karyağdı armudu üreticinin yüzünü güldürdü

Türkiye’de Ankara armudu olarak bilinen ve Antalya Korkuteli’nde yöreye özgü yetişen karyağdı armudunda hasat başladı.

Karyağdı armudu üreticinin yüzünü güldürdü

04 Ekim 2017 14:24


Bu yıl yağışların bol olması karyağdı armudunda rekolteyi artırdı. Üreticiler, özellikle coğrafi işaretli ürünler arasına alınarak markalaştırılması için çalışmalar devam eden karyağdı armudunu toplayarak soğuk hava deposuna koymaya başladı. Yüzde 10 oranında bir rekolte artışı yaşanan armutta mahsulün kaliteli olması üreticiyi ayrıca mutlu etti. Üreticiler, fiyatların ise maliyeti karşılamadığını söyledi. Armudun kilosunu 80 kuruş ile 1.2 TL arasında satmak zorunda kaldığını söyleyen üreticiler ilaç, gübre ve mazot parasını ancak karşıladıklarını belirtti.


Armut üreticilerinin rekolteden memnun olduğunu ifade eden üretici Şakir Gencer, "İlçemizde meyve üreticilerinin yüzde 70’i damlama sulama yöntemi ile bahçelerini suluyor. Bu nedenle verimli ve kaliteli ürün elde edildi. Rekoltemiz Allah’a şükür iyi. Bu yıl ihracat olmasını bekliyoruz. Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler" şeklinde konuştu."Karyağdı armudunun coğrafi işaret çalışması devam ediyor


Korkuteli Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Büyükçetin, "Korkuteli, mantarın başkenti olduğu kadar armudun da başkenti durumunda. Bu ürün burada yetişiyor ve bu yöreye ait. Karyağdı armudunun üretimi ilçemizin 9 mahallesinde yapılmakta. Toplum yapısı ve havası karyağdı armudunun yetişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Onun için aroması, kalitesi ve verim yüksekliği buna bağlıdır. 35 bin dekar alanın yüzde 75’i sulanabilen durumdadır. Korkuteli yöresine özgü karyağdı armudunun coğrafi işaret çalışması devam ediyor" dedi.


Ankara armudunun Korkuteli ilçesine has olarak yetiştirilen kışlık armut çeşidi olduğunu söyleyen Büyükçetin "Ankara armudunun ana dalları seyrek, yan dalları sıktır. Piramidal bir büyüme gösterir. Yaprakları sarımsı yeşil renkte, yumurta biçiminde, üstü parlak koyu yeşil, alt yüzeyi donuk mavimsi yeşil, kenarı hafif dişlidir. Sapı uzunca ve tüysüzdür. Meyvenin kabuğu ince ve hafif pürüzlü olup ortalama ağırlığı 140-160 gram civarındadır" ifadelerini kaydetti.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ANTALYA HAVA DURUMU
40
°
C
Sıcak
 • Pazar
  Sıcak
  40°C
 • Pazartesi
  Sıcak
  32°C
 • Salı
  Parçalı Bulutlu
  32°C
 • Çarşamba
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  30°C
Reklamı Geç