Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: "Suriye’ye barış için işbirliğine devam edeceğiz"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ’Suriye’ye Esad’ın hükümdarlığına son vermek için girdik’ şeklindeki açıklamasıyla…

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov:

01 Aralık 2016 13:29

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ’Suriye’ye Esad’ın hükümdarlığına son vermek için girdik’ şeklindeki açıklamasıyla ilgili, "Rusya olarak sadece anlaşmalarımız çerçevesinde devam edeceğiz. Suriye’ye barış için işbirliğine devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.
5’incisi gerçekleşen Türkiye-Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu Toplantısı için Antalya’nın Alanya ilçesine gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, toplantı öncesinde yaklaşık 30 dakikalık ikili görüşme gerçekleştirdi. Daha sonra Türkiye-Rusya ’Ortak Stratejik Planlama Grubu Toplantısı’na geçen Çavuşoğlu ve Lavrov, toplantı sonrası Türkiye-Rusya arasındaki ikili ilişkiler ile bölgesel ve kürsel sorunların yanı sıra Suriye kriziyle alakalı önemli açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu: "Fırat Kalkan Operasyonu’nun amacı son derece nettir"
Fırat Kalkanı Operasyonu hakkında açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin amacının son derece net olduğunu vurgulayarak, "Esasen Türkiye’nin Fırat Kalkanı Operasyonunun amacı son derece nettir. Biz bu bölgeyi DAEŞ terör örgütünden temizlenmesini istiyoruz, esasen tamamen Suriye’den temizlenmesi gerekiyor" dedi.
Tüm terör örgütleriyle mücadelenin süreceğini belirten Bakan Çavuşoğlu, "Terör örgütünün hepsiyle mücadelemiz devam ediyor. Siyasi bir çözüm olmazsa Suriye’nin milli birliği toprak bütünlüğü olmazsa bugün DEAŞ’ı temizlersiniz başka çıkar. Siyasi çözümdür en büyüğü. Bizim Cumhurbaşkanımızın, Esad konusundaki görüşü belli. Bugün 600 bin insanın öldürülmesinden sorumlu olduğunu biliyoruz. Yer yer Rusya konusunda ayrı düşündüğümüz doğrudur ve bu doğaldır. Ancak diğer faktörlerde Rusya’yla hem fikiriz. Bizim o bölgedeki yerlerde topraklarda gözümüz yok. İnsanı yardım, ateşkes ve terör konusunda Rusya ile hem fikiriz" ifadelerini kullandı.

Lavlov: "Suriye’ye barış için Türkiye ile işbirliğine devam edeceğiz"
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bir Rus basın mensubunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ’Suriye’ye Esad’ın hükümdarlığına son vermek için girdik’ şeklindeki açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?’ sorusuna, "Rusya olarak sadece anlaşmalarımız çerçevesinde devam edeceğiz. Suriye’ye barış için işbirliğine devam edeceğiz" diye cevap verdi.
Rusya ve Türkiye işbirliğinin Suriye’de barışın gelmesine ivme kazandıracağını kaydeden Lavrov şunları söyledi:
"Şuanda bir duraklama var uluslararası kuruluşlar ve grupların bu konuyu hızlandırmaları lazım. Nedense somut bir adım gelmiyor. Türkiye ve Suriye işbirliği için şuanda bir eleştiri bombardırmanı vardı. Doğu Halep’le ilgili Musul’da ve Irak’ta da farklı olmadığını anladılar. Biz tabi ki desteklerimize devam edeceğiz. Halep’i teröristlerden kurtaracağız. Şu anda Musul’da daha halk evlerinde yaşıyor. Biz onların orayı boşalmasını istedik. Çünkü teröristlerden boşaltmak için onları harekete geçirmemiz lazım fakat bizim batı meslektaşlarımız buna itiraz etti. Oradaki insanlar kullanılıyor. Biz Suriye hükumetine çıkışların da kapatılması için de yardımcı olduk. Gerçekten bir çok insan o koridora ulaşarak hayatını kurtardı. El Nusra ile ilgili mücadelemiz de devam edecek. Dolayısıyla bize yönlendiren eleştiriler, özellikle batı taraftan sunu gösteriyor Gerçekten bundan önce siyasetleri doğru ve olumlu olmamıştır. Biz silahsız olan Suriye halkına yardım etmeye devam edeceğiz. Sürekli insanı yardım edilmesi için çalışmalara devam edeceğiz. Şuanda bunun için bir engel yok. Ben anlamıyorum neden bu insani yardımların oraya konvoylar şeklinde ulaşması için bir şeyler yapılmıyor. İnşallah batı tarafı da bizim gibi buna devam eder ve bu soruna devam eder."
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ANTALYA HAVA DURUMU
29
°
C
Çok Bulutlu
 • Salı
  Çok Bulutlu
  29°C
 • Çarşamba
  Parçalı Bulutlu
  30°C
 • Perşembe
  Çok Bulutlu
  30°C
 • Cuma
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  26°C
Reklamı Geç