Aliya İzzetbegoviç Artvin’de anıldı

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Artvin İl Müdürlüğünce Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Vefa Günleri” adı altında düzenlenen programla ölümünün 14.

Aliya İzzetbegoviç Artvin’de anıldı

04 Kasım 2017 15:45

yılında Aliya İzzetbegoviç anıldı.


Gazeteci Yazar Zeynep Bayramoğlu moderatörlüğünde yazar Muhammed Berdibek’in konuşmacı olarak katıldığı programda Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in siyasi yaşamı anlatıldı.


Berdibek, yaptığı konuşmada Bosna Hersek’e bağımsızlık yolunda liderlik yapan, bilgi birikimi nedeniyle ’’Bilge Kral’’ olarak anılan Aliya İzzetbegoviç’in Evladı Fatiha’nın en önemli unsurlarından birini temsil ettiğinden Türk toplumu için çok önemli olduğunu söyledi. Berdibek, “Bizim Bosna ile ilişkimiz Fatih Sultan Mehmet’in 1463’teki Bosna’yı fethi ile başlar. Bu ilişkimiz halen devam ediyor. Aliya İzzetbegoviç kadim bağların ürünü olan bu etkileşimi sürdürmek isteyen bir liderdi. Atalarından aldığı terbiyeyi Doğu ve Batı arasında konumlandırarak İslam’ı hem Batı hem de Doğu Medeniyetine anlatmaya çalıştı. Her koşulda adaleti savundu, doğru bildiğinden, inançlarından asla vazgeçmedi” dedi.


Bu programdaki amaçlarının Aliya İzzetbegoviç hakkında bir farkındalık oluşturup genç neslin bu önemli devlet adamını daha yakından tanıması olduğunu kaydeden Berdibek, “Bu programdan sonra 5 kişi çıkıp Aliya ile ilgili araştırma yapsa biz amacımıza ulaşmış oluruz” diye konuştu.


Program Berdibek’in konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtlamasıyla sona erdi. Programın sonunda Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve eşi Hacer Kocatepe moderatör Bayramoğlu ve konuşmacı Berdibek’e değişik hediyeler takdim etti. Programa, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Bahattin Yetim, KYK İl Müdürü Taner Yıldırım, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ARTVİN HAVA DURUMU
26
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Pazartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  26°C
 • Salı
  Çok Bulutlu
  32°C
 • Çarşamba
  Parçalı Bulutlu
  32°C
 • Perşembe
  Çok Bulutlu
  30°C
Reklamı Geç