Artvin’de ’Süslü Kadınlar’ pedal çevirdi

Artvin’in Ardanuç ilçesinde bir araya gelen yaklaşık 100 kadın, Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında kutlanan ’Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ kapsamında şık kıyafetleri ve süslü bisikletleriyle ’Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na katıldı.

Artvin’de ’Süslü Kadınlar’ pedal çevirdi

24 Eylül 2017 21:41


Artvin’in Ardanuç İlçesi engelsiz yaşam parkında toplanan yaklaşık 100 bisikletli kadın otomobilsiz kentler için bisikletleriyle pedal çevirdiler. Bisiklet turundan önce konuşan Süslü Kadınlar Bisiklet Grubu sözcüsü Leman Albayrak; bu etkinlik Türkiye çapında 55 şehirde eş zamanlı “süslü kadınlar bisiklet turu” adı altında düzenlendiğini belirterek sağlıklı yaşam içim kadınların yollarda daha fazla yer alması amaçladıklarını, bu nedenle pedal çevirdiklerini dile getirdi. Bisikletin sadece spor amaçlı kullanılamayacağını sözlerine ekleyen Albayrak, "Bisiklet aynı zamanda bir ulaşım aracıdır. Yaşamın bir parçası olabilir. Eğer uygun bisiklet politikası olursa, işe veya ulaşacağımız yere bisikletle gidebiliriz” dedi.


Açıklamanın ardından yaklaşık 100 bisikletli kadın, polis eskortu eşliğinde ilçe merkezinde tur atarak daha sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu olan Ardanuç Cehennem Kanyonu kadar pedal çevirdiler.“Otobüslerin Kadın Erkek Ayrılması Doğru Değil”


Pedal çeviren kadınlara destek olmak için etkinliğe katılan Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir burada yaptığı açıklamada, bugün kadınların organize ettiği bisiklet turunun esas amacı, motorlu araçların kullanımını azaltarak, çevreye destek olmaları ana temasıdır dedi. Demir, hem sportif faaliyet hem kadınların dayanışmasının bir ürünü olduğunu ifade ederek, geleceğe yönelik daha çevreci bir toplum oluşturulduğunu söyledi. Demir, “Bence daha güzel olanı ise bunu kadınların yapıyor olması. Çünkü son günlerde kadınlara yönelik küçümseyici hatta bazı belediyelerde otobüsleri kadın erkek şeklinde ayırarak destek olmaları doğru değil. Bu anlamda bizde belediyemiz olarak kadınların bu etkinliklerine destek oluyoruz” dedi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ARTVİN HAVA DURUMU
12
°
C
Çok Bulutlu
 • Çarşamba
  Çok Bulutlu
  12°C
 • Perşembe
  Parçalı Bulutlu
  15°C
 • Cuma
  Çok Bulutlu
  15°C
 • Cumartesi
  Parçalı Bulutlu
  16°C
Reklamı Geç