İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Artvin'deki yol hikayesi yılan hikayesine döndü

Artvin’in Borçka İlçesi Camili mevkii Maral Köyü’nde yaşayan 87 yaşındaki İbrahim Aydın’ın evine gidecek yol yılan hikâyesine döndü.

Artvin'in Borçka İlçesi Camili mevkii Maral Köyü'nde yaşayan 87 yaşındaki İbrahim Aydın'ın evine gidecek yol yılan hikâyesine döndü.


2014 yılında yol için ödeneğin çıktığını dile getiren İbrahim Aydın'ın kızı Semra Aydın, babasının yoğun mücadeleleri neticesinde yol çalışmalarının 2016 yılında başladığı fakat sonrasında yolun yapımının yılan hikayesine döndüğünü dile getirdi. Devletin yol geçecek güzergahın etüdünü yaptırmasına rağmen köy muhtarının yolu başka bir yerden geçirmeye çalıştığını iddia etti.


Babasının iki baston yardımı ile düz yolda yavaş adımlarla dinlene dinlene yürüyebildiğini belirten Semra Aydın “Eve çıkarken 3-4 kişinin yardımı ile çıktık. İnerken de bir resmi kurumu arayacağım ve yardım isteyerek indireceğim. Bu jandarma olur, AKUT olur, başka çaremiz yok. Babamda hem kalp hastalığı, hem şeker hastalığı, hem tansiyon hastalığı, hem de prostat hastalığı var. Acil bir tansiyonu yükselse, Camili'den buraya sağlık memuru kaç dakikada yetişir ki?” dedi.


Patika yolun ortalama 2,5 kilometre uzunluğunda olduğunu ve babasının bu yolu kesinlikle yardım almadan yürüyemeyeceğini dile getiren Aydın “Devletin gösterdiği etüt üzerinde yol yapılmadı. Çalışmalar yarım kaldı. Sıkıntılı olan yol üzerinden devam edilmek isteniyor. Bunun nedeni de çözemedik, çünkü oradan viraj ve yol daha uzun olacak. Devletin etüdünü yaptığı yolun virajsız ve daha kısa olduğunu hepimiz biliyoruz. Bizim bildiğimize göre bu işi yetkilisi muhtardır. Muhtarlar köylerin mülki amiridir. Doğal olarak da yollara yön veren muhtardır” ifadelerini kullandı.


Yetkililerin belirlediği güzergahtan yolun yapılması halinde yolun kendi arazilerinden geçeceği için hiçbir sıkıntı yaşamayacaklarını dile getiren Aydın “Etüt üzerinden giderse viraj olan dereyi geçtikten sonra bizim şahsi malımıza girecek. Bizim, amcamın çocuklarının tamamen bizim şahsi malımız. Amcamın oğullarının arazisini geçtikten sonra Bekir diye bir amcamızın arazisi var. Onun çocuklarıyla yapılan görüşme de de hiçbir sıkıntı yaşamadık. Burada ise bir arkadaşımızın engeli vardır. Arkadaşımızın engel olacağı 2015 yılından beri de biliniyor. Muhtara biz de bunu söyledik kendisi de geldi de söyledi. Engel olacağı bilinmesine rağmen ısrarla yol çalışması o güzergahtan devam ettiriliyor” şeklinde konuştu.


Biran evvel çalışmalarına ara verilmiş yolun biterek evine kadar gelmesini isteyen İbrahim Aydın ise “Devletten istediğim; bu yol erken yapılsın da ben araba ile gelip gidebileyim, veya yavaş yavaş yürüyebileyim. Şimdi hal böyleyken nasıl gideyim nasıl götürecekler ? Beni bir kişi nasıl sırtına alıp karşıya kadar getirsin? Kızım var sadece yanımda, başka kimse de yok” diye konuştu.


Eleştirilerin odağındaki köy muhtarı Metin Bayram ise amacının yol sorununu çözmek olduğunu ancak konunun karışık bir hal aldığını ve kimse ile bir sorunu olmadığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU?

Gazete 1. Sayfalar

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.