Artvinli balıkçıdan denetim isyanı

Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde balıkçılık yapan Güven Başar, halden veya limana gelen balıkçılardan alıp tezgahlarına getirdikleri balığın halde değil tezgahta denetlenip ceza yazılmasına anlam veremediğini söyledi.

Artvinli balıkçıdan denetim isyanı

14 Ekim 2017 09:41


Denizdeki bilinçsiz avlanmalar nedeni ile balığın az olduğunu bu nedenle ise balık fiyatlarının çok pahalı olduğunu dile getiren Güven Başar “Balık sezonu ama balık bulamıyoruz, o yüzden balıklarımız çok pahalı. Milletin alım gücü de ortada. Hamsinin kilosu 20 TL, bir kasa hamsi 220 TL, palamut balığının kasası da öyle pahalı olduğu için insanlar balık almakta güçlük çekiyor. Denizdeki bilinçsiz avlanma nedeniyle balık olmuyor o nedenle fiyatlarda pahalı oluyor” ifadelerini kullandı.


Balık halinden aldıkları balıkların ince çıkması halinde ağır cezalar yediklerini dile getiren Başar “Mezgit balığının inceliğine bakın. Bu balığı su ürünleri yetkileri gelip görünce bize ceza yazıyorlar fakat bende bu balığı toptancıdan alıyorum. Halbuki benim bu balığı aldığım halde su ürünleri mühendisleri var, denetlemeden geçiyor. Oradaki denetlemeden geçiyorken ben burada tezgahımda bulundurduğumda ceza yiyorum” tepkisini gösterdi.


Su ürünleri yetkilerinin yanlış yerlerde denetleme yaptığını, kendi tezgahlarında denetleme yapması yerine balığın piyasaya dağıldığı limanlarda denetleme yapması gerektiğini dile getiren Başar “Denetleme yapıyorlar fakat yanlış denetleme yapıyorlar. Denetleme balığın satıldığı manavlarda değil, toptancıların olduğu, tutulduğu yerde yapılmalı. Orada ince ince balıkları tutup yeme gönderiyorlar, tonlarca balık. Ben burada esnafım ben bu balığı burada alıp satmak zorundayım, benim eve ekmek getirmem lazım, çocuklarım var okumaları lazım. Ama gelip bize burada ceza yazmaya çalışıyorlar, yanlış yapıyorlar. Denetlemeyi burada değil Hopa limanında, Rize Limanı’nda, avcılık yaparken oradaki teknelerin başında yapacaklar. Balığı biz burada tutmuyoruz ki, oralardan alıyoruz” şeklinde konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ARTVİN HAVA DURUMU
6
°
C
Yağmurlu
 • Cuma
  Yağmurlu
  6°C
 • Cumartesi
  Yağmurlu
  10°C
 • Pazar
  Parçalı Bulutlu
  10°C
 • Pazartesi
  Parçalı Bulutlu
  10°C
Reklamı Geç