Aydın’da Romanlar kadınlar iş gücü piyasasına kazandırlıyor

Aydın’da Roman kadınların iş gücü piyasasındaki yeri ve önemi konulu konferans yapıldı.

Aydın’da Romanlar kadınlar iş gücü piyasasına kazandırlıyor

03 Ekim 2017 13:13


Aydın’da, Sepet Örme ve Mandrel Boncuk kursuna katılan Roman kadınlar kahvaltılı konferansta bir araya geldi. Konferansta yürütülen projeler hakkında bilgilendirme yapılırken, bu projenin faydaları ve sonuçları paylaşıldı.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’na ait "Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebirliklerinin Geliştirilmesi" hibe programınca desteklenmeye değer bulunan ve Aydın Roman Dernekleri Federasyonu tarafından yürütülen "Sepet Örme Sanatı Roman Kadınlarla Yaşıyor" ve “Mandrel Boncuk Yapımı” kurslarının proje koordinatörleri Enver Erbil ve Cihan Gider tarafından proje ile ilgili sunumlar gerçekleştirildi.


Roman kadınlara yönelkik sosyo kültürel düzeylerinin belirlenmesi anket çalışmasını yapan Adnan Menderes Üniversitesi Ararştırma Görevlisi ve Roman Araştırma Merkezinde çalışmalarda bulunan Dr. Yaşam Umutlu, yaptığı çalışmaların sonuçlarını açıkladı.


“109 kursiyer belge almaya hak kazandı”


Efeler Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Pınarcı kursları başarı ile tamamlayan 109 kursiyerin belge almaya hak kazandığını belirterek “Proje kapsamında Mandrel Boncuk Yapımı ve Sepet Örgücülüğü” kursları düzenledik ve bu kurslarımıza yaklaşık 125-130 öğrencimiz katıldı. Belge almaya hak kazanan 109 tane kursiyerimiz var. Roman kadınlarımız bu belgeler sayesinde işgücü piyasasına girerler. Elde etmiş olduğu bu kurslardan öğrenmiş oldukları mandrel boncuk yapımını sepet örücülüğünü inşallah istihdama yönelik paraya çevirirler. Ailelerine maddi destek olurlar” dedi


“Romanlar paylaşmayı severler”


Aydın İşkur Müdürü Rahmi Terzi romanların kanaatkar olduklarından bahsederek, “Biz kanaat etmeyiz daha çok kazanmak isteriz, daha lüks yaşamak isteriz ama romanlarda bu daha az diye düşünüyorum. Gerçekten kanaatkar insanlar, paylaşmayı seven insanlar. Hayattan zevk alan mutlu insanlar. Bu romanlar için bir dezavantaj olmuş. Bir diğer konuda güven konusu. Bunu cesurca konuşacağız. İşveren size güvenmiyor, siz işverene. Bu ortadaki güvensizliği düşüneceğiz. Bunda kimin ne kadar payı var. Neden işgücü piyasasında bir arz var, bir talep var da sizinle çalışmak istenmiyor? Bunları cesurca konuşmak lazım. Sizlerinde cesurca özeleştiri yapması lazım. Bu sürece siz nekadar katkı sağlıyorsunuz bu özeleştiriyi yapmanız lazım” diye konuştu.


“1 milyon euroluk hibe için teknik destek verdik”


Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Reyhan Türkmen ise 2014 yılında başlayan bu program ile toplamda 1 milyon euro’luk bir hibenin gelmesi için destek verdiklerini belirterek, “Bu projeyi Aydın Valiliği Dış İlişkiler Bürosu olarak ilimizde Avrupa Birliği projelerinin hedef gruplara yönelik uygulanması konusunda elimizden geleni yapıyoruz. Dezavantajlı kişilerin istihdam edilebilmesi ile ilgili bu program 2014’te başladı. İlimizden toplam 5 proje teklifi verebildik. 4 projemizde şuan uygulanıyor. Üç tanesi roman vatandaşlarımıza yönelik, bir tanesi de Astim Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından mahkumlara yönelik olarak uygulanıyor. Toplamda 1 milyon Euroluk dezavantajlı kişilerin entegrasyonuna yönelik bir hibenin gelmesi için teknik destek verdik. Bu anlamda mutluyuz. 109 vatandaşımız çeşitli kurslara katıldılar. Şu anda da burada birebir roman vatandaşlarımızla kadınlarımızla ve ilgililerimizle bilimsel bir çalışmanın sonuçlarını paylaşıyoruz” dedi.


Konferansa Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Reyhan Türkmen, İşkur İl Müdürü Rahmi Terzi, Efeler Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Pınarcı, Proje Koordinatörleri Enver Erbil ve Cihan Gider, Aydın Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Abdül Aydeniz, Roman kadınlar ve aileleri katıldı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

AYDIN HAVA DURUMU
19
°
C
Çok Bulutlu
 • Cuma
  Çok Bulutlu
  19°C
 • Cumartesi
  Sağnak Yağışlı
  19°C
 • Pazar
  Sağnak Yağışlı
  19°C
 • Pazartesi
  Sağnak Yağışlı
  16°C
Reklamı Geç