Dertli muhtarlar gününü kutladı

Aydın’da muhtarlar ‘19 Ekim Muhtarlar Günü’ dolayısıyla Atatürk anıtına çelenk sunup günlerini kutladı. Bu yıl 2.’si düzenlenen Muhtarlar günü…

Dertli muhtarlar gününü kutladı

19 Ekim 2016 11:21

Aydın’da muhtarlar ‘19 Ekim Muhtarlar Günü’ dolayısıyla Atatürk anıtına çelenk sunup günlerini kutladı. Bu yıl 2.’si düzenlenen Muhtarlar günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte konuşan Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Aker, muhtarların ciddi sıkıntı içinde olduğunu belirterek “İkametgah uygulaması nedeniyle mahalleye kimin gelip gittiğini bile bilemiyoruz. Bunun yanında Aydın’ın büyükşehir olması ile birlikte kısmı de olsa sıkıntılar arttı” dedi.
Sabah saatlerinde Aydın Valiliği önündeki Atatürk önünde toplanan muhtarlar bu yıl 2.’si kutlanan günleri için düzenlenen törene katıldı. 56’sı köyden mahalleye dönen olmak üzere 83 mahallesi bulunan Efeler’deki törene Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Evrim Karakoz, Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Aker ve Efeler Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Önal’ın yanı sıra yaklaşık 50 muhtar katıldı.
Muhtarlığın aslında devletin ilk kapısı olmasına rağmen her geçen gün muhtarlık müessesinin değer ve önemini kaybettiğini belirten Muhtarlar Derneği başkanı Mehmet Aker, yeni uygulamalarla neredeyse mahallede yaşayan birinin kim olduğunu bile soramaz duruma düştüklerini belirtti. Bugün gerek mahallemizde gerekse ikametlerimizde yaşadığımız pek çok sosyal sorunun temel nedenlerinden birinin de kimin kim olduğunun bilinmemesinden kaynaklandığını kaydeden Başkan Aker, “Maalesef şimdi kimse kimseyi tanıyamaz oldu. Eskiden biz mahalleye kim gelse ikametgah alma zorunluluğundan dolayı kişileri tanırdık. Bu sistem kalktı, şimdi kimse kimseyi tanımıyor. Biz muhtar olduğumuz halde kimseyi de bir şey soramıyoruz. Değerlerimizin korunması için ikametgahın yine muhtarlara bırakılmasından yanayız” dedi.
“Ova köyleri memnun, dağ köyleri şikayetçi”
Aydın’ın büyükşehir olması ile birlikte birçok yetkileri elerinden alınan ve köy temsilcisi durumuna düşen muhtarların bazıları Aydın’ın büyükşehir olmasından dert yanarken bazıları da durumdan memnun olduklarını belirttiler. Aydın Kardeşköy Mahalle Muhtarı Hasan Hüseyin Anol, Aydın’ın büyükşehir olması ile daha iyi hizmet aldıklarını ve işlerin tıkır tıkır yürüdüğünü belirterek durumdan memnun olduğunu söyledi. Dağ köylerinde durumun farklı olduğunu ileri süren Konuklu Mahllesi Muhtarı Rafet Şahin ise dağ köylerinin hizmete hasret yaşadığını belirterek, “Haftada bir Aydın’a iniyoruz. Ayda bir de yolların bozukluğundan dolayı sanayiye araç tamirine gitmek zorunda kalıyoruz. Eskiden köylerin öz kaynakları ile köyün bazı ihtiyaçlarını kendimiz karşılardık. Şimdi elimizde bir şey de kalmadı. Dağ köylerinde yaşayanlar olarak zor durumdayız” diye konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

AYDIN HAVA DURUMU
22
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Çarşamba
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  22°C
 • Perşembe
  Hafis Sağnak Yağışlı
  22°C
 • Cuma
  Sağnak Yağışlı
  22°C
 • Cumartesi
  Az Bulutlu
  23°C
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.