Küçük gördüğün iş yapamadığın sanattır

Aydın’ın Efeler ilçesinde ekmeğini terzilik yaparak kazanan Asım Yalçınkaya, “Küçük gördüğün iş yapamadığın sanattır” diyerek küçük zanaatkarların sıkıntılarını anlattı.

Küçük gördüğün iş yapamadığın sanattır

06 Ekim 2017 09:29


Usta - çırak ilişkileri sonucu terzi mesleğini elde ettiğini belirten Yalçınkaya, “İlkokul ikinci sınıfta iken babam terzi ustasının yanına çırak olarak gönderdi. Hiç bir ücret talep etmeden sadece meslek öğrenmek için usta ile konuştu ve o gün bu gündür 40 yıla aşkındır terzi mesleğini icra ederim. Ustaya yük olmamak için annem azığım evden koyar ustamla yemek çıkısını açtığım da Allah ne verdiyse onu yerdik. Para ile hiç işim olmazdı. Bu gün bakıldığın da terzi çırağı bulmakta zorlanıyoruz. Çırak aradığımızda Babası kaç para vereceksin diye soruyor. İş arayan elemana haftalık şu para dediğimizde az bulup çalışmıyorlar. Maalesef günümüzde konfeksiyon ürünleri ve seri imalattaki kalitesiz ürün ve ucuzluk terzi mesleğini güç durumda bıraktı. Terziler zor günlerini yaşıyor. Bir düğmesi kopan vatandaş yanı başında terziye diktirmeye geldiğinde 5 TL dediğimizde bir düğme beş TL mi olur deyip itiraz ediyorlar. 1 ve ya 2 TL bırakıp çekip gidiyorlar. Bir paça veya sökük dikimine 5- 6 TL para isteğimizde çok para diyorlar. Kendi eline versen belki söküğü dikemeyecek. Kendi kendime ‘Küçük gördüğün iş yapamadığın sanattır’ diyorum. Nitekim bu durumda fazla müşteri de olmayınca kazançta ona göre az oluyor. Maalesef çırak çalıştırmaya maddi imkanlarımız yetmiyor. Dolayısıyla çırak sıkıntısı çekiyoruz” diye konuştu.


Terzi ustası Yalçınkaya, kaybolmaya yüz tutmuş küçük zanaatkarların ekonomik sıkıntı yaşadığını, ayakta kalmaları için yetkililerin konuya duyarlı olmalarını istedi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

AYDIN HAVA DURUMU
40
°
C
Az Bulutlu
 • Pazar
  Az Bulutlu
  40°C
 • Pazartesi
  Az Bulutlu
  37°C
 • Salı
  Parçalı Bulutlu
  37°C
 • Çarşamba
  Parçalı Bulutlu
  34°C
Reklamı Geç