Muhtarlar Günü Didim’de de kutlandı

Her yıl 19 Ekim’de kutlanan Muhtarlar Günü Didim’de kutlandı. Didimli Muhtarlar Atatürk anıtına çelenk koyup saygı duruşunda bulundu.19 Ekim…

Muhtarlar Günü Didim’de de kutlandı

19 Ekim 2016 15:40

Her yıl 19 Ekim’de kutlanan Muhtarlar Günü Didim’de kutlandı. Didimli Muhtarlar Atatürk anıtına çelenk koyup saygı duruşunda bulundu.
19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Didim Kent Meydanında yapılan törene Didim Kaymakamı İskender Yönden, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, oda başkanları, siyasi parti ilçe başkanları ve meclis üyeleri ile sivil toplum örgütü temsilcileri ve Didimli muhtarlar katıldı.
Didim’de muhtarlar adına Hisar Mahalle Muhtarı Bahri Aşık ile Yeni Mahalle Muhtarı Şaban Tokmak Atatürk anıtına çelenk bıraktı; ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, akabinde İstiklal Marşı okundu.
“MUHTARLAR MİLLETİN TEVECCÜHÜNE MAZHAR OLMUŞTUR”
Çelenk koyma töreninde ilk konuşan Hisar Mahalle Muhtarı Bahri Aşık “Muhtarlık müessesi 1829 yılına dayanan, demokrasinin en eski örneğini oluşturmaktadır. Seçilerek göreve gelen bir muhtarlar, demokrasinin çekirdeği denilebilecek bir öze sahibiz. Muhtarlar olarak bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel ihtiyaçlarından biriyiz. Muhtarlar vatandaşlar için seve seve görevlerini yerine getirmektedir. Bizler için önemli olan bu müessesenin tarihsel bağlarını korumak amacıyla 19 Ekim günü muhtarlar günü olarak belirlenmiştir. Ülkemizde 18 bini köy, 32 bini de mahalle olmak üzere, 50 bin muhtarlı bulunmaktadır. Milletimizin tercihine ve teveccühüne mazhar olmaktan geçmek, türbelerin en büyüğüdür. Bu vesile ile tüm muhtarlarımızın gününü kutlar, görevlerinde başarılar dilerim.”dedi.
“DEVLET İLE HALK ARASINFA KÖPRÜ KONUMUNDADIR”
Efeler Mahalle Muhtarı Mehmet Emin Öztürk ise konuşmasında muhtarlı biriminin Osmanlı devleti zamanında kurulduğunu ve geçmişte vergi toplama gibi önemli görevleri olduğunu da dile getirdi. Cumhuriyet döneminde 1933 yılında çıkarılan kanunla muhtarlığın sonlandırılmasına rağmen yaşanan boşluktan dolayı 1944 yılında muhtar ve ihtiyar heyetinin yeniden görevlendirildiğini kaydeden Öztürk “Muhtarlar köy ve mahallelerde halkın sorunlarını çözen bir kurumdur. Köyde devleti temsil eden konumdadır. Kamu kurumlarına ve kolluk kuvvetlerine her konuda yardım sağlayan konumdadır.Yani muhtarlar devlet ile vatandaş arasında köprü vazifesi görmektedir. Halkın arasında devleti, devlette ise halkı temsil eder. Bu çerçevede tüm muhtar arkadaşlarımızın gününü kutlarken görevlerinde başarılar dilerim.”ifadelerine yer verdi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

AYDIN HAVA DURUMU
20
°
C
Hafis Sağnak Yağışlı
 • Pazartesi
  Hafis Sağnak Yağışlı
  20°C
 • Salı
  Parçalı Bulutlu
  21°C
 • Çarşamba
  Az Bulutlu
  21°C
 • Perşembe
  Az Bulutlu
  22°C
AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
 • 27 CEMÂZİL-ÂHIR 1438
 • 26 Mart 2017
 • Pazar
 • İmsak :05:18
 • Güneş :06:56
 • Öğle :13:25
 • İkindi :16:56
 • Akşam :19:33
 • Yatsı :21:00
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.