44 ülke dolaşan ‘barış yorganı’ Ayvalık’ta

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bu yıl Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Giritliler Derneği ve Ayvalık Tatları Grubu işbirliği ile 2.

44 ülke dolaşan ‘barış yorganı’ Ayvalık’ta

30 Eylül 2017 23:54

’si düzenlenen “Mübadele İki Yaka Bir Hikâye” Ayvalık Tadları Festivali programı kapsamında üzerinde 44 ülkenin yamalarının bulunduğu 14 metre uzunluğundaki ‘barış yorganı’na Ayvalık’tan da 3 parça eklendi.


Festivalin 2. gününde; Rum Meyhanesi’nde düzenlenen şiir dinletisinde Turgut Baygın ve Yunanistan’ın Midilli Adası’ndan gelen Mirsini Steka Yunanca ve Türkçe olarak Ege’nin iki yakasını barış temalı şiirlerle birleştirdi. Yoğun ilgi gören şiir dinletisinde tertip komitesi tarafından Turgut Baygın ve Mirsini Steka’ya birer plaketle teşekkür ettiler.


Şiir dinletisinin ardından ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda ise; Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in katıldığı sağlıklı yaşam için dans gösterimleri ile sirtaki ve Türk halk oyunları sergilendi. Yüzlerce vatandaşın da katıldığı sağlıklı yaşam için dans gösterimlerinin ardından Beriye Başak adlı barışsever kadın tarafından dikilen, dünyanın 41 ülkesinden gelen yamalardan oluşturulan 14 metrelik dev ‘barış yorganı’ açıldı. 44 ülke dolaşarak her ülkede bir parça ilave edilen yorgan, Ayvalıklı vatandaşlar tarafından büyük bir merakla izlendi.


Barış yorganına; Başkan Gençer ile birlikte Ayvalık Giritliler Derneği ve Ayvalık Anneler Derneği temsilcileri tarafından da birer parça ilave edildi.


Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, yorgana Ayvalık’tan bir parça eklerken, başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyaya barış temennisinde bulundu.


Barış yorganı ile ilgili açıklamalarda bulunan Beriye Başak, barış yorganına Altınoluk’ta başladığını anlattı. 44 ülkeye ulaştığını kaydeden Beriye Başak, “Dünyaya kadınların sesi olarak mesaj vermek istiyorum. Dünyada barış hükmetsin. Savaşlar artık bitsin istiyoruz” dedi.


Bir gece rüyasında; efsaneye göre Kazdağları’nın zirvesinde yaşayan Sarıkız’ı gördüğünü ve Sarıkız’ın kendisine bir yorgan uzattığını anlatan Beriye Başak, “O yorganın üzerinde bütün dünya bayrakları vardı. Bunun üzerine bende grubumuzla birlikte bu yorganı yapmaya başladık. Dünya devletlerinden parçalar geldi. 44 ülkeye ulaştık. 14 metre uzunluğunda, 3 metre enindeki yorganımız inşallah o kadar büyür ve dünyayı sarar ve savaşlar yerini barışa bırakır” diye konuştu.


Beriye Başak hedefinin üzerinde ABD, Filistin, Japonya, İngiltere, Rusya gibi 44 ülkenin parçalarının bulunduğu yorganın Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesini hedeflediğini de sözlerine ekledi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

BALIKESİR HAVA DURUMU
37
°
C
Sıcak
 • Pazartesi
  Sıcak
  37°C
 • Salı
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  30°C
 • Çarşamba
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  30°C
 • Perşembe
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  29°C
Reklamı Geç