İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Ayvalık'ta diyabete ‘farkındalık' etkinliği

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, 14 Kasım Diyabet Günü nedeniyle Ayvalık Devlet Hastanesi Diyabet Ünitesi tarafından bir farkındalık etkinliği düzenlendi.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, 14 Kasım Diyabet Günü nedeniyle Ayvalık Devlet Hastanesi Diyabet Ünitesi tarafından bir farkındalık etkinliği düzenlendi.


Ayvalık Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Ferit Çelik ve hastane Diyabet Eğitim Merkezi Hemşiresi Sevgi Duman'ın öncülüğünde ilçe merkezinde gerçekleşen farkındalık etkinliğinde Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ile Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayelli de katılarak destek verdi.


Ayvalık Devlet Hastanesi doktor, hemşire ve sağlık çalışanlarının yanı sıra diyabet hastaları ve vatandaşların da hazır bulunduğu etkinlik Atatürk anıtına çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın seslendirilmesiyle başladı.


Yapılan farkındalık etkinliğinde konuşan Ayvalık Devlet Hastanesi Diyabet Eğitim Merkezi Hemşiresi Sevgi Duman, Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de bir halk sağlığı sorunu haline diyabetin önlenmesi ve kontrolü amacıyla, Türkiye Diyabet Programı'nın yürütüldüğünü ifade etti.


Bu kapsamda, diyabet hakkında farkındalığın arttırılması ve öneminin vurgulanması için 14 Kasım Dünya Diyabet Günü'nde bu etkinliği düzenlediklerini belirten Sevgi Duman, “Diyabetli sayısının her geçen gün artması diyabetle ilgili sağlık sorunlarının insanların yaşamını, sağlık sistemlerini ciddi derecede etkilemesi diyabetin ne kadar önemli bir sağlık sorunu olduğu kansını güçlendirmektedir. Bu durum bireyin sorunu olmaktan çok her yönü ile toplumu etkilemektedir” dedi.


Etkinlikte konuşan Ayvalık Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Ferit Çelik ise; “Bulaşıcı olmayan hastalıklar içerisinde de maalesef diyabet konusu ciddi bir yer tutmaktadır. Diyabet konusunda bu kadar mücadele etmemizin ve bu kadar konuşmamızın en önemli sebebi, bu hastalığın erken tanısını koymak ve komplikasyonlarını sezebilmekten geçebilmektedir. Bunun için bazı komplikasyonlar ise; diyabet, kalp damar hastalıklarının en önemli sebeplerinden biridir. Felç ve İnme rahatsızlıklarının en önemli nedenlerindendir. Körlüğün dünyadaki en önemli nedenlerindendir. Kronik Böbrek yetmezliğinin en sık sebeplerindendir. Diyaliz hastalarının dünyadaki en sık nedenidir. Sinir sistemindeki rahatsızlıkların en önemli etkenlerindendir. Bu kadar rahatsızlıkları beraberinde getiren diyabetin farkındalığı bu yüzden çok önemlidir” diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.