İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

'Biz Anadoluyuz' Projesi gezdiriyor

"Biz Anadoluyuz Projesi" kapsamında, Adıyaman’dan 188 öğrenci Balıkesir’in Ayvalık ilçesine geldi.

"Biz Anadoluyuz Projesi" kapsamında, Adıyaman'dan 188 öğrenci Balıkesir'in Ayvalık ilçesine geldi.


Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 21 ildeki 15 yaş ve altı 50 bin katılımcı öğrencinin Türkiye'nin farklı şehirlerini ziyaret etmesine amaçlayan ‘Biz Anadoluyuz Projesi' kapsamında Adıyaman'dan 188 öğrenci Balıkesir'in Ayvalık ilçesine geldi.


İller arasında kardeşlik köprüsünün kurulması ve kardeşlik ruhunun geliştirilmesi, terör örgütlerinin istismarından ve kötü alışkanlıklardan uzak tutulması, kardeşlik ve huzura katkı sunulması, iller arasında kültürel ve ortak değerlerin paylaşılmasının hedeflendiği proje kapsamında Balıkesir'e gelen kalabalık öğrenci grubunu Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ile Balıkesir İl Kültür Müdürü Mustafa Çaltı, Edremit Seyit Onbaşı Körfez Havalimanı'nda karşıladı. Kalabalık öğrenci topluluğu daha sonra otobüslerle Ayvalık'a gelerek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır'ın da katılımıyla Milli Eğitim Bakanlığı'na ait Cunda Uygulama Oteli'ne yerleştirildi.


Yemekten sonra Cunda Adası'ndaki Necdet Kent Kütüphanesi ile Mustafa Koç Müzesi'ni gezen öğrencilerin yarın da Çanakkale'ye gidecekleri öğrenildi. Öğrencilerin Çanakkale'de; Çanakkale şehitliği ve anıtını gezdikten sonra Ayvalık'a dönecekleri, bir gün sonra da Balıkesir'e gidip, kendileri için hazırlanacak programlara katılacakları bildirildi.


Adıyamanlı 180 öğrencinin 4 gün sürecek ziyaretlerinin son gününde ise Havran'da Koca Seyit Onbaşı'nın anıtını ziyaret edip, öğle yemeğinin ardından da uçakla Adıyaman'a dönecekleri öğrenildi.


Adıyamanlı öğrencilerin Balıkesir'e gelmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Bakanlığımızın 180 günlük ‘Biz Anadoluyuz Projesi' kapsamında bugün Adıyaman'dan Balıkesirimize 188 öğrenci ve 6 öğretmenimizi ağırlıyoruz. Bu projeyle amaçlanan; kültürler arası etkileşimi sağlanmasıdır. Hayatı boyunca kendi bulunduğu ilin dışına çıkmamış, uçağa binmemiş maddi durumu yerinde olmayan başarılı öğrencilerin diğer illerle kaynaşmasını, oradaki kültürleri tanımasını sağlamaktır. Bu amaçla bugün Edremit Koca Seyit Havalimanı'nda bu öğrencilerimizi karşıladık. Onları 4 gün süresince en iyi şekilde misafir etmeye ve Balıkesirimizi onlara en iyi şekilde anlatamaya çalışacağız. Bene değerli katkıları nedeniyle başta Sayın Valimiz Ersin Yazıcı'ya, Balıkesir Büyükşehir Başkanımız Ahmet Edip Uğur'a, ilçe kaymakamlıklarımıza, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzle, İl Sağlık Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum" dedi.


Adıyaman'dan gelen Yıldız Kaplan, Seher Akgün ve Sibel Deniz adlı öğrenciler de Ayvalık'ta olmaktan duydukları büyük mutluluğu ifade ettiler.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.