Amasralı balıkçıların umudu Kasım ayında

Bartın’ın Amasra ilçesinde geçimini balıkçılıkla sağlayan vatandaşlar, sezonun kötü başlamasından şikayet etti.

Amasralı balıkçıların umudu Kasım ayında

23 Ekim 2017 15:54

Balıkçılar kar suyundan sonra hamsinin artmasından ise umutlu.


Bartın’ın doğal güzellikleri ile ilgi gören ilçesi Amasra’da balıkçılar Eylül ve Ekim ayını verimsiz geçirdi. İstenilen soğukların gelmemesi balıkçıları kötü etkiledi. Denizden umduklarını bulamayan balıkçılar, şimdilerde ise yırtık olan ağlarının bakımını yapıyor. Açıkta balığın az olduğunu ifade eden Hakan Deniz, “Sezon kötü başladı. Ağlarımızı onardık, eski gemici ağabeylerimiz bizlere yardım ediyor. Yarın sabah denize açılacağız. Beklentimiz büyük ama yakalayacağımız üç beş kasa. Çay çorba parası cebimizden çıkmadan günü kurtaracağız. Önceki senelere benzemiyor. 3-5 bin adet palamut yok artık. 100-200 palamut tutan seviniyor. Umudumuz Kasım ayında, kar suyundan sonra inşallah hamsinin çoğalması” dedi.


Arkadaşına yardım eden eski gemici Hüseyin Gülbezer ise gününü ağ onarmakla geçiriyor. Havaların soğuması ile denizde balık çeşitliliğinin artacağını tahmin ettiklerini ifade eden Gülbezer, “İnşallah balıkçı arkadaşlar umduklarını bulurlar” diye konuştu.


Denizde balık çeşitliliğinin az olması tezgahları da etkiliyor. Balık ürünleri yüksek fiyatlarla satılırken, Karadeniz ve Marmara bölgesinde denize kıyı olan illerde palamudun tanesi 5 TL, hamsinin kilosu ise 15 TL’den alıcı buluyor. İç Anadolu ve Doğu illerinde ise fiyatlar daha da yükseliyor.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

BARTIN HAVA DURUMU
13
°
C
Hafif Yağmurlu
 • Perşembe
  Hafif Yağmurlu
  13°C
 • Cuma
  Hafif Yağmurlu
  12°C
 • Cumartesi
  Çok Bulutlu
  12°C
 • Pazar
  Yağmurlu
  6°C
Reklamı Geç