Bartın Üniversitesi Uluslararası öğrencilerine ‘Hoş Geldin’ dedi

Bartın Üniversitesi, 2017-2018 akademik yılında kayıt yaptıran 14 farklı ülkeden 197 öğrencisine ‘Uyum Etkinlikleri’ ile merhaba dedi.

Bartın Üniversitesi Uluslararası öğrencilerine ‘Hoş Geldin’ dedi

22 Eylül 2017 17:09


Bartın Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve ERASMUS Koordinatörlüğü tarafından bu yıl kayıt yaptıran 14 ülkeden 197 öğrenci için ‘Uyum Etkinlikleri’ gerçekleştirdi. İlk olarak Ağdacı Kampüsünde başlayan etkinliklerde katılımcı öğrencilere Uluslararası İlişkiler ve ERASMUS Koordinatörü Uzm. Burçin Kef tarafından üniversitenin yapısı ve olanakları anlatıldı. Uluslararası öğrencilerin üniversiteye ve çevreye uyum sağlamalarını kolaylaştırmak amacıyla Türkiye ve Bartın hakkında da çeşitli bilgiler aktarıldı.


Ağdacı Kampüsündeki programın ardından Kutlubey Kampüsüne geçen öğrenciler burada Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ile bir araya gelerek yemek yediler. Rektör Uzun burada yaptığı konuşmada öğrenci odaklı bir üniversite olduklarını kaydederek “Ülkemizi ve Bartın Üniversitesi’ni tercih ettiğiniz için teşekkür ederim. Sizler artık ülkemizde ve üniversitemizde bir misafir değil, ev sahibisiniz. Üniversite olarak en temel önceliğimiz, daima öğrencilerimizdir. Güçlü akademik kadromuz sürdüreceğiniz bütün eğitim ve öğrenim faaliyetlerinde yanınızda olacak. Artık bu büyük ailenin bir üyesi olarak, başarı çıtanızı daha yukarılara taşıyarak geleceğimizi birlikte inşa edeceğiz” dedi.


Uluslararası öğrenciler Kutlubey Kampüsündeki derslikleri de inceleyerek, öğrenim hayatları boyunca ders işleyecekleri alanları yakından tanıdı. Ardından Merkezi Araştırma Laboratuvarına geçen öğrencilere, burada akademik personel tarafından bilgiler verildi.


Uyum Etkinlikleri kapsamında Amasra’yı da gezen öğrencilere, Türk kültürü ve Amasra’nın tarihi anlatıldı. Amasra Müzesi’ni de gezen öğrenciler, 3 bin yılı aşan tarihiyle binlerce eseri yerinde gördüler. Ziyarette Helenistik, Roma, Bizans ve Ceneviz Dönemlerine ait eserler gösterilerek tarihleri hakkında bilgiler verildi. Ayrıca gezide Osmanlı dönemine ait bakır mutfak kapları, silahlar, yazım takımları, şamdanlar, mühürler, kantarlar, seramikler, Kuran-ı Kerimler, gümüş süs eşyaları, keseler, eski duvar saatleri ve yüzüklerin yanı sıra Amasra yöresine özgü ağaç çekicilik sanatını tanıtan eserler de gösterildi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

BARTIN HAVA DURUMU
29
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Salı
  Parçalı Bulutlu
  29°C
 • Çarşamba
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  30°C
 • Perşembe
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  30°C
 • Cuma
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  29°C
Reklamı Geç