Bartın Yöresel Yemek Yarışması’nın dördüncüsü yapıldı

Bartın’da yok olmaya yüz tutmuş yemek kültürünü tanımak, tanıtmak, genç nesillere aktarmak amacıyla düzenlenen yarışmada sergilenen yemekler kayıt altına alındı.

Bartın Yöresel Yemek Yarışması’nın dördüncüsü yapıldı

20 Ekim 2017 10:15


Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda Bartın Belediyesi, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Bartınlıların katkılarıyla, yok olmaya yüz tutmuş yemek kültürünü tanımak, tanıtmak, genç nesillere aktarmak amacıyla yemek yarışması düzenlendi. Bartın Gazhane Parkında Düzenlenen Yarışmaya Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın İl Kültür Müdürü Fuat Dursun,Daire Müdürleri vatandaşlar ve yarışmacılar katıldı.


Yarışmada söz alan Bartın Valisi Nusret Dirim, "Batı Karadeniz de Bartın mutfağı önemli bir yer tutmakta bu önemli kültürü gelecek kuşaklara aktarmak adına bu gün burada yapılan çalışma önem arz etmekte ama maalesef dışarıdan gelen turistler bu yemekleri birkaç konak haricinde hiçbir yerde bulamıyor. Bu yemeklerin ulaşılabilirliğini arttırmak zorundayız” dedi.


Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ise yaptığı konuşmada, "Geleneksel hale gelen bu etkinlik nedeniyle ilk kültür müdürümüze teşekkürlerimi sunuyorum Bartın olarak yüz otuz çeşit yemeğimiz var bu gün burada 65 çeşidi yarışıyor bu yemekleri maalesef lokantalarda yiyemiyoruz evlerimizde yapılan yemekler fakat ilimize gelen turistler bu yemeklere ilgi gösteriyor bununla ilgili kısa sürede çalışma yaparak yemek kültürümüzü tüm dünyaya tanıtmak zorundayız” diye konuştu.


Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren yemek sahiplerine ödülleri verilirken 39 Bartınlı bayanın 27 Sebze yemeği 18 hamur işi ve 23 tatlı ile 68 yemek çeşidi ile katıldığı yarışma ardından katılımcılara katılım belgesi verildi. Ayrıca Yöresel Ev Yemekleri dalında ana yemekler, hamur işleri, tatlılar kategorisinden seçilen yarışmacılara, 1. seçilen yarışmacı 750 TL 2. seçilen yarışmacı 500 TL 3. seçilen yarışmacı 250 TL para ödülü verildi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

BARTIN HAVA DURUMU
27
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Salı
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  27°C
 • Çarşamba
  Parçalı Bulutlu
  29°C
 • Perşembe
  Parçalı Bulutlu
  29°C
 • Cuma
  Parçalı Bulutlu
  28°C
Reklamı Geç