İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Belde iken köy olan Arıt'ta vatandaşlar itfaiye istiyor

Bartın’ın belde belediyesi iken, 2014 yılında köy statüsüne düşürülen Arıt’ta vatandaşlar itfaiye araçlarını geri istedi.

Bartın'ın belde belediyesi iken, 2014 yılında köy statüsüne düşürülen Arıt'ta vatandaşlar itfaiye araçlarını geri istedi.


Belde belediyesi konumunda iken 2014 yılında nüfusunun yetersizliğinden dolayı köy statüsüne düşen Arıt'ta vatandaşlar ellerinden alınan itfaiye araçlarını istiyor. Köy halkı, belediyenin araç parkında olan araçların İl Özel İdaresi emrine verildiğini, eski model itfaiye aracının da Bartın'a götürülmesi sebebiyle çıkan yangınlara müdahale edilemediğini ifade etti. Arıt Köyü Merkez Muhtarı Satı Uzun yaptığı açıklamada “Biz 17 köyden oluşan ve nüfusu 4 binden fazla olan bir bölgeyiz. Gerekli olan nüfusun altına düştüğümüz için belde belediyesi olma vasfımızı yitirdik. Ancak yaz aylarında gurbette çalışanların gelmesi ile yaklaşık 15-20 bin nüfusa çıkıyoruz. Belediye vasfımızı yitirdiğimiz için elimizde olan araçlar kanun gereği İl Özel İdaresine verildi. Eski bir itfaiye aracımız vardı o da Bartın İl Özel İdaresi emrine verilerek Bartın'a götürüldü. Arıt'ta bir yangın çıkması durumunda elimizde kova ve bahçe hortumundan başka müdahale edecek bir şeyimiz yok, Bartın'dan çağrılan bir itfaiye aracı da yollarımızın dar, dik olması ve yol yapım çalışmaları sebebiyle iki saatten önce gelemiyor. Yaklaşık bir yıl önce merkezde bir yangında iki katlı ev kül oldu. Bartın'dan gelen itfaiye ekipleri haklı olarak soğutma çalışması yaptı ve döndü" dedi.


Evlerinin bitişik nizam olduğunu söyleyen Satı Uzun, "Allah Göstermesin bir yangın durumunda birçok haneye sıçraması mümkün. Bize acilen bir itfaiye aracı verilmesini istiyoruz. Bu itfaiye aracı 17 köye hizmet verecek. Önümüz Kış. Çöme Boğazı kış aylarında geçit vermiyor. Kışın yangın çıksa itfaiye iki gün uğraşsa Arıt'a gelemez. Biz içimizden seçeceğimiz gönüllü arkadaşlara Bartın'da eğitim aldırarak itfaiye eri olarak çalıştırabiliriz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.