Mesleki Eğitim Belgesi protokolü imzalandı

Mesleki Eğitim Belgesi protokolü imzalandı

30 Kasım 2016 17:00

Bartın Türkiye İş Kurumu (İŞ-KUR) İl Müdürlüğü, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ve Lütfullah Kocabaşoğlu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün işbirliğiyle tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında yer alan kasaplık mesleğine yönelik Kasaplık Meslek Kursu açılacak. Bu kapsamda İŞ-KUR İl Müdürlüğü, TSO ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü arasında protokol imzalanırken ilk etapta 20 kişiye kurs verilecek.
İŞKUR İl Müdürlüğü, TSO ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. TSO’da yapılan imza törenine TSO Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, İŞKUR İl Müdürü Ramazan Erdim, Lütfullah Kocabaşoğlu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Murat Çavuşoğlu katıldı.

Mesleki Eğitim Belgesi Olmayan Kişiler 1 Ocak’tan İtibaren Çalışamayacak
İmza töreninde konuşma yapan Müdür Ramazan Erdim, “Bilindiği gibi, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 17/3 Maddesinde "Mesleki Eğitim Alma Zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz" denilmektedir. Bu nedenle, mesleki eğitim belgesi olmayan kişiler 1 Ocak 2017 yılından itibaren artık çalışamayacaklardır. Mesleki eğitim belgesi olmayanları çalıştıran işverenlere her bir aykırılık için ve çalışan başına 527 TL. (2016 yılı için) İdari para cezası uygulanacaktır. İşletmelerin bu tür yaptırımlara maruz kalmamaları amacıyla, İlimizde bulunan Marketlere ve Kasaplara Bartın Ticaret ve Sanayi Odası tarafından konu hakkında bilgilendirme yapılmış ve kasapların ve marketlerin talepleri doğrultusunda, kasap mesleğinde çalışanlara yönelik İŞ-KUR İl Müdürlüğümüz, Lütfullah Kocabaşoğlu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Bartın TSO Başkanlığı işbirliği ile Lütfullah Kocabaşoğlu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünde Kasaplık Meslek kursu düzenlenmesine karar verilmiştir. Bu kursta görevlendirilecek eğiticilerin ücretleri İŞ-KUR İl Müdürlüğümüz tarafından karşılanacaktır. Bu yasa kapsamında inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalara da gerekli bilgilendirmeler ve hazırlıklar yapılmış olup, önümüzdeki günlerde bu sektörde çalışanlara yönelik de mesleki eğitim kurslarımız başlayacaktır. Tehlikeli ve çok tehlikeli sektörde faaliyet gösteren tüm firmalarımızın önümüzdeki dönemde cezai yaptırımlarla karşılaşmamaları ve mağdur olmamaları açısından çalışanlarını mesleki eğitim kurslarına göndermeleri yararlarına olacaktır” dedi.

İlk etapta 20 kişiye kurs
TSO Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık ise Ocak ayından sonra ikinci gruba eğitim verileceğini söyledi. İlk etapta 20 kişinin kursa katılacağını ifade eden Balık, “Kursun sonunda katılımcılara kasaplık sertifikası verilecek. Artık bilindiği gibi bazı mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi zorunluğu bulunuyor. Bu belgeye sahip olmayan kişiler 2017’de çalışamayacaklar. Kasaplar da bu meslek grubunun içerisinde yer alıyor. Böyle bir kurs düzenlenmesine imkan sağlandığı için İŞKUR Müdürümüz Ramazan Erdim’e ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürümüzüm Murat Çavuşoğlu’na teşekkür ederim” şeklinde konuştu.YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

BARTIN HAVA DURUMU
11
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Cumartesi
  Parçalı Bulutlu
  11°C
 • Pazar
  Az Bulutlu
  12°C
 • Pazartesi
  Yağmurlu
  12°C
 • Salı
  Karla Karışık Yağmurlu
  6°C
Paykasa
Paykasa satın alma ve paykasa bozdurma işlemleri için en uygun paykasa fiyatlar
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.

Elektronik Sigara Modelleri
İndirimli Elektronik Sigara
www.elektroniksigara.ist

Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
Gatete Tirajları
Günlük ve gerçek
Gazete Tirajlarına
ulaşmanın yolu!
www.gazetetirajlari.com
Reklamı Geç