Sebilürreşad dergisi yazarları Vali Ali Hamza Pehlivan’ı ziyaret etti

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy ile Gazeteci Eşref Edip Fergan tarafından kurulmuş olan ve 50 yıl aradan sonra tekrar yayın hayatına başlayan Şebilürreşad Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan ve yazarları Recep Garip, Mehmet Poyraz, Servet Hacıoğulları ile Bayburtlu Gazeteci Yazar Mehmet Osmanoğulları Vali Ali Hamza Pehlivan’ı makamında ziyaret etti.

Sebilürreşad dergisi yazarları Vali Ali Hamza Pehlivan’ı ziyaret etti

18 Ekim 2017 15:31


Konuklarıyla derginin yayına başladığı yıllar, ele aldığı konular, milli mücadele yıllarında üstlendiği roller ve günümüzdeki çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulunan Vali Pehlivan’a, Genel Yayın Yönetmeni Bayhan tarafından derginin 1008 - 1018 aralığındaki sayıları içinde barındıran 41. Cildi hediye edildi.


Ziyarete İl Göç İdaresi Müdürü Hüsnü Yağmur ile Belediye Başkan Yardımcısı Nesimuttin Selçuk da iştirak etti.


Sebilürreşad, 1908 Ağustos’unda Mehmet Âkif Ersoy ile Eşref Edip Fergan başyazarlığında Sırat-ı Müstakim adıyla çıkarılmaya başlanmış ve milli mücadele yıllarında öncü rol oynamıştır. İslamcılık hareketinin en önemli yayın organı olan derginin en büyük özelliklerinden birisi Safahat’ın tamamına yakınının burada yayımlanmış olmasıdır. 1925 yılında kapatılan dergi 1948’in Mayıs ayında Türkçe alfabeyle tekrar yayımlanmaya başlamıştır. 1966 yılında yayın hayatına son verilen Sebîlürreşad 50 yıl aradan sonra 14 Ağustos 2016 tarihinde Ankara merkezli olarak gazeteci-yazar Fatih Bayhan’ın öncülüğünde yeniden yayın hayatına başlamıştır.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

BAYBURT HAVA DURUMU
8
°
C
Çok Bulutlu
 • Perşembe
  Çok Bulutlu
  8°C
 • Cuma
  Çok Bulutlu
  10°C
 • Cumartesi
  Çok Bulutlu
  10°C
 • Pazar
  Yağmurlu
  8°C
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  Reklamı Geç