Bingöl’deki baz istasyonu tepkisi

Bingöl’de bir mezarlığa baz istasyonu kurulmasını istemeyen mahalle sakinleri, tepkilerini devam ettirince istasyonun kurulmasından vazgeçildi.

Bingöl’deki baz istasyonu tepkisi

21 Eylül 2017 13:54


Geçtiğimiz günlerde Yenimahalle Çiğiltepe Sokak’ta bulunan mezarlık alanına bir GSM operatörü şirketinin baz istasyonu kurma kararına tepki gösteren mahalle sakinleri tekrar bir araya gelerek, tepkisini sürdürdü.


GSM operatörü mezarlık alana baz istasyonu kurmada ısrarcı olunca, vatandaşlar bir araya gelerek şirket görevlilerine tepki gösterdi.


Bunun üzerine olay yerine polis ekipleri sevk edildi. Çevik Kuvvet ekipleri ile TOMA araçlarının hazır bulunduğu mahallede Belediye İmar ve Şehircilik Müdürü Hanefi Barakazi de geldi. Barakazi vatandaşlara, "Mahalleli rahatsız oluyor diye yapmaktan vazgeçirttik” diyerek durumu anlattı. Baz istasyonunun kurulmayacağını öğrenen vatandaşlar sessizce dağıldı.Belediye’den açıklama


Öte yandan, Bingöl Belediyesi baz istasyonu tartışmalarına ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada, kurulması planlanan istasyonun Belediye ile ilgisinin bulunmadığı belirtilerek, “Yeni Mahalle’de kurulması planlanan ve mahalle sakinlerince engellenmek istenen ‘4,5G internet güçlendirme sistemi’ kurulumunun belediyemizle ilgisi yoktur. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ‘Elektronik Haberleşme Altyapısı’ mevzuat hükümleri çerçevesinde bu hususta tek denetim, kontrol ve onay yetkisine sahip Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’dur. İlgili kurum izni ile kurulan sistem hakkında belediye başkanlığımızın hiçbir hukuki veya idari tasarruf hakkı yoktur. Bu alanda kurulacak sistemin faaliyete geçmesi ve işletmeye alınabilmesi sadece Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan verilecek bir ‘Güvenlik Sertifikası’ ile mümkün olabilmektedir. Söz konusu sistemi kuracak olan firma, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan gerekli izinleri aldıktan sonra sistemin Yeni Mahalle’de kurulması için belediyemizden yer tahsisi talep etmiştir. Bunun üzerine belediyemiz ekiplerince kurulacak sistemin yaşam alanından uzak, insan ve çevre sağlığını etkilemeyecek bir alanın bulunması için çalışma yapılmıştır. Çalışma neticesinde mezarlık alanda yapılan incelemede, herhangi bir mezar bulunmayan alan sistem için uygun görülmüştür. Öte yandan ilgili firmayla yapılan görüşmede, Yeni Mahalle’de ikamet eden bin 300 vatandaşın operatör servisini arayarak internet hizmetlerinden sağlıklı bir şekilde yararlanmadığı yönünde şikayette bulunduğu belirtilmiştir. Şikayetlerin ortadan kaldırılması ve vatandaşların internet hizmetlerine daha kolay bir şekilde ulaşabilmelerinin sağlanması maksadıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kontrolünde sistemin kurulması planlanmıştır” denildi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

BİNGÖL HAVA DURUMU
35
°
C
Sıcak
 • Pazartesi
  Sıcak
  35°C
 • Salı
  Sıcak
  37°C
 • Çarşamba
  Sıcak
  37°C
 • Perşembe
  Sıcak
  37°C
Reklamı Geç