Kadınların el emeği, emek çarşısında kazanca dönüşüyor

Bingöl Kadın Emek Çarşısında kadınlar, ekonomilerine katkı sağlamaya başladı.

Kadınların el emeği, emek çarşısında kazanca dönüşüyor

24 Ağustos 2017 13:37


Bingöl Valiliği ile Belediyesi tarafından kadınların el emeklerini kazanca dönüştürmesi için 190 metrekarelik alan üzerine inşa edilen Kadın Emek Çarşısındaki 18 büfe için kura çekimi yapılmasıyla kadınlar ticarete atıldı. Büfelerde el emeklerini satmaya başlayan kadınları Belediye Başkanı Yücel Barakazi’de ziyaret etti.


Belediye Başkanı Yücel Barakazi, “Belediye başkanlığı seçimlerinin öncesinde ve sonrasında böyle bir projemiz yoktu fakat biz seçildikten sonra vatandaşlar arasında gezerken, kadınlarımızın evde yaptıkları el işi emeklerini sergileyebileceklerini bir alana ihtiyaç duyulduğuna dair birçok kişiden bilgi aldık. Bunlar önce fikre, projeye sonra da uygulamaya döküldü. Bunu gerçekleştirirken amacımız bir şekilde evlerinde ürün üreten, ellerinde ürünleri bulunan bunu pazarlamak isteyen ama dışarıda pahalı olan kiralar dolayısıyla dükkan tutamayan kardeşlerimizin ürünlerini sergilemelerini, satış yapmalarını, ailelerine katkı sağlayacak şekilde bir imkan oluşturmaktı, oluşturduk” dedi.


Kadın Emek Çarşısı pazarını Bingöl dışına taşımayı hedeflediklerini aktaran Barakazi, “Bingöllü kadınlar ürettiklerini el emeklerini burada pazarlayacak, satışlar yapacaklar. Üretilen ürünlerde pazar bulmuş olacak. Biz inanıyoruz ki, burada pazarlanacak ürünler başta sadece Bingöl’e hitap edecek ama süreç içerisinde bunu Bingöl’ün dışına taşıma düşüncemiz var. Çarşı aynı zamanda dışarıdan gelen misafirlerin uğrayacağı bir yer olur. Birbirlerine tavsiye ederek, bizimde yapacağımız tanıtım ve reklamlarla burada başlatılan çabalar Bingöl dışında da bir pazara dönüşecek"diye konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

BİNGÖL HAVA DURUMU
36
°
C
Az Bulutlu
 • Perşembe
  Az Bulutlu
  36°C
 • Cuma
  Az Bulutlu
  36°C
 • Cumartesi
  Az Bulutlu
  36°C
 • Pazar
  Az Bulutlu
  25°C
Reklamı Geç