Ortaokul öğrencileri kispet giyerek, pehlivanlar gibi güreşti

Burdur’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında Burdur merkez Kemal Solmaz Ortaokulunda 2.

Ortaokul öğrencileri kispet giyerek, pehlivanlar gibi güreşti

17 Mayıs 2017 16:19

Yağlı Güreş Şenliği düzenlendi. Yaklaşık 100 sporcunun katıldığı güreşlerde, MAKÜ Güreş Takımı öğrencileri ata sporu yağlı güreşlere özendirdi.Kispet giydiler, kazanda yağlandılar


Yağlı Güreş geleneğinin tam anlamıyla yaşanması amacıyla ilk olarak güreşe katılan ortaokul öğrencileri, MAKÜ’lü sporcuların yardımıyla kazan başında yağlandı. Bazı öğrenciler pehlivanlar gibi yağlanırken, bazı öğrenciler ise yağlandıktan sonra üşüdü. Keyifli geçen yağlanma işlemi esnasında pehlivanlar ve öğrenciler arasında geçen diyalog, renkli görüntüler oluşturdu. Kispet giyen öğrenciler, yağlandıktan sonra katılımcıları selamlayarak, rakipleriyle güreştiler.


Ata sporu yağlı güreşleri, genç nesle unutturmamak ve öğrencilere spor ahlakını öğretmek amacıyla yağlı güreş şenliği düzenlediklerini anlatan Kemal Solmaz Ortaokulu Müdürü Akın Teyfik Akay, “Geçtiğimiz yıl ilkini düzenlediğimiz yağlı güreş şenliğimizin bu yıl ikincisini yapıyoruz. Temel hedefimiz çocuklarda faklı proje duygularını uyandırabilmek, spora sahip çıkabilmek özellikle ata sporumuzu tekrar gündeme alabilmek amacıylaydı. Bugün yaklaşık 100 civarında Burdur merkez ve ilçelerimizden pehlivanlarımızın katılımı yapıldı. 6 boyda güreşçilerimiz güreşmeye devam ediyorlar. Kırkpınar’dan Hamit Köseoğlu gibi, Abdullah Omaç gibi yurt çapında artık ulusumuza mal olmuş sporcularımızda bugün buradalar. Herhangi bir para ödülü ya da ağırlık satma gibi bir durumumuz yok, bizim temel amacımız öğrencilerimize sporu aşılayabilmek, spor ahlakının ve sporun kazandırdığı diğer değerleri aşılayabilmek amacıyla bir organizasyon düzenledik” diye konuştu.MAKÜ Güreş Takımı, öğrencileri hayran bıraktı


Kemal Solmaz Ortaokulunda düzenlenen 2. Yağlı Güreş Şenliğine Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Güreş Takımı da destek verdi. Üniversiteler Arası Türkiye Şampiyonasında şampiyon olan Milli Güreşçiler, öğrencilerle bir araya gelerek, aynı alanda güreş tuttu. Milli Güreşçiler, davul ve zurna eşliğinde katılımcıları selamladıktan sonra rakipleriyle kıyasıya güreştiler.


MAKÜ Güreş Takımının başarılarından bahseden MAKÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Antrenörlük Eğitim Bölümü Başkanı ve Güreş Milli Takım Antrenörü Yar. Doç.Dr. Ahmet Şahin, “19 Mayıs Gençlik Haftası kapsamında 2.’si düzenlenen yağlı pehlivan güreşleri yapılıyor diye haber aldık. Biz de üniversite olarak bu organizasyonu, ata sporumuzu, gençliğe ve Türk Milletine daha fazla tanıtmak ve yaymak adına geldik, destekliyoruz. Şu an arkadaşlarla beraber buradayız. Üniversitemiz güreş adına çok büyük işler başarmış bir üniversitedir. Daha yeni taze Türkiye Şampiyonu olduk. Sivas’ta düzenlenen Üniversiteler arası Türkiye Şampiyonasında, Türkiye Şampiyonu olduk. Arkadaşlarımızla toplandık geldik, Kemal Solmaz yağlı pehlivan güreşlerinde destek olmak için buradayız” diye konuştu."2020 olimpiyatlarında altın madalyayı alacağıma inanıyorum”


2002 yılında 97 kiloda Dünya 2.’si ve Avrupa Şampiyonu olan Milli Güreşçi Ali Bönceoğlu, “Burada gençlere örnek olmaya geldik. Gençlere başarıyı öğretmek için burada hocamızın himayelerinde yağlı güreşe geldik, yağlı güreşlerin ikincisi düzenleniyormuş, inşallah bu güreşlerin devamını da bekliyoruz” şeklinde konuştu. Milli Güreşçi Ali Bönceoğlu, 2020 Olimpiyatlarında dünya şampiyonu olmayı hedeflediğini açıkladı. Milli Sporcu Bönceoğlu,”Bundan sonraki hedefim, 2020 olimpiyatları, olimpiyatlar için hızlı bir şekilde çalışıyoruz. Allah izin verirse orada inşallah altın madalyayı alacağıma inanıyorum” ifadelerini kullandı.Milli Güreşçi Ali Bönceoğlu başpehlivan oldu


Burdur merkez Kemal Solmaz Ortaokulu tarafından düzenlenen 2’nci Yağlı Güreş Şenliğinde Minik-1 kategorisinde Ömer Şen birinci, Mehmet Evcim ikinci, Yasin Gencer üçüncü, Minikler-2 kategorisinde Muhammet Can Karakuş birinci, Nebi Gencer ikinci, İsmail Sezer üçüncü, Ayak kategorisinde Caner Karakaya birinci, Gürcan Turan ikinci, Tahsin Karakaya üçüncü, Tozkoparan kategorisinde Semih Kılıç birinci, Emir Gümüşay ikinci, İsmail Sezer üçüncü, Orta kategorisinde Kemal Yıldırım birinci, Mustafa Yıldız ikinci, Gökhan Aydoğdu üçüncü, Başaltı kategorisinde H. Abdullah Dilek birinci, Emre Demircan ikinci, Mert Karakoç üçüncü oldu. Finalde ise Güreş Antrenörü Ahmet Şahin ile Milli Güreşçi Ali Bönceoğlu güreşti. Milli Güreşçi Bönceoğlu, büyük mücadelenin ardından ustasını tuş ederek, şenliğin başpehlivanı oldu. Öte yandan şenlikte, katılımcılara keşkek ve çay ikram edildi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

BURDUR HAVA DURUMU
34
°
C
Az Bulutlu
 • Salı
  Az Bulutlu
  34°C
 • Çarşamba
  Az Bulutlu
  32°C
 • Perşembe
  Az Bulutlu
  32°C
 • Cuma
  Çok Bulutlu
  32°C
Reklamı Geç