Bozbey’den kentsel dönüşüm açıklaması:

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer’de 0.

Bozbey’den kentsel dönüşüm açıklaması:

05 Ekim 2017 12:19

50 emsal artışıyla başlayan kentsel dönüşümün mahkemelerden geri döndüğünü, ancak müteahhitlerin ve vatandaşların mağdur olduğunu söyledi. Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın kendilerinin teklif ettiği duruma geldiğini anlatan Bozbey, "Kredi verecek, KDV’yi kaldıracak. Vergi indirimi yapacak. İnsanlar yoğunluk artmadan kendisi çözecek, kentler kirlenmeyecek" dedi.


Nilüfer Belediye Meclisi aylık olağan toplantısını yaptı. Nilüfer Belediyesi’nin bir aylık faaliyetlerinin sunumunu yapan Başkan Mustafa Bozbey, kentsel dönüşümle ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını belirterek “Bakanlıktan gelen yetkililere kentsel dönüşüm meselesinin nasıl çözülebileceğini anlattım. Hatta yazılı da verdim. Bakanlık da şimdi benim dediğime geldi. Krediyi verecek, KDV’yi kaldıracak, vergi indirimi yapacak. İnsanlar kendileri yoğunluk artırmadan çözecekler. Kentleri kirletmeden çözecekler” dedi.


Yoğunluk artışı ile birlikte donatı alanlarının da artması gerektiğinin yasada bulunduğunu vurgulayan Bozbey, “Söyleyin bana, hangi kentsel dönüşümde donatı alanları artıyor? Mahkeme bu yüzden projeleri iptal ediyor. 0.50 emsal artışı ilanı vererek, birebir artırarak hem müteahhitlerin, hem de insanların kanına girdiniz. Müteahhitleri bir kuyunun içine attınız, bir de içini yağla sıvadınız, insanlar kuyuda kaldılar, çıkamıyorlar. Müteahhitler derdini bizimle paylaşıyor, ‘Yandık’ diyorlar. Biz, defalarca, ‘Planları bölgesel yapalım’ diye söyledik. Planı bölgesel yapılsın, kim kiminle anlaşmak istiyorsa anlaşırdı. İnsanlara da yazık, müteahhitlere de yazık. Müteahhitler masraflarını kurtaracaklarını bilseler hemen vazgeçeceklerini söylüyorlar” ifadelerini kullandı.


Nilüfer’de bisiklet kullanımını artırmak için yapılan çalışmalara dikkat çeken Mustafa Bozbey, “Çocuklar, zabıtamız, polisler bisiklet kullanımında aktifler. Her geçen gün bisiklet Nilüfer’de yaygınlaşıyor. Nilüfer’de bisiklet yollarımız 145 kilometreye ulaştı. Ama geniş caddelerimize baktığımızda bisiklet için bağlantı yollarımız yok. Ana yollarda sorumluluk Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Biz gerekli yazışmaları yaptık ve bisiklet yollarını yapmalarını bekliyoruz” dedi.


En sağlıklı, en çevreci ve en ekonomik ulaşım aracı olan bisikleti yaygınlaştırmak için Nilüfer’de Nilespit istasyonlarının sayısını 22’ye çıkardıklarını söyleyen Bozbey, Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin de bu imkândan yararlanmaları için başlattıkları çalışmanın Uludağ Üniversitesi rektörüne takıldığını ifade etti.


Hem Görükle’de ve hem de üniversite kampusünde karşılıklı Nilespit istasyonları kurmak istediklerini söyleyen Bozbey şöyle konuştu:


“Bu iki istasyonu da yaparak Nilespit istasyonlarının sayısı 24’e ulaşacaktı. Ama rektörümüz istasyon kurulmasına izin vermedi. Bir bilim insanı, üniversitede bisiklet istasyonu yapmamıza bir buçuk yıl çeşitli gerekçelerle izin vermedi. Sonra Nilüfer Belediyesi’nin tapulu yerlerine, kendi arazimize bisiklet istasyonu kurmak istedik, kendimiz için değil, öğrenciler için. Ama buna da karşı çıktı, polis geldi, müdahale etti. Bunu yapan bir bilim insanı, bir rektör, daha ne diyelim. Söylenecek söz yok. Dedik ki Görükle’de iki istasyon kuracağız, iki tane de karşılığı olarak üniversite kampusunda kuralım, çocuklarımız bisikletlerle gelip gitsin üniversiteye. Talep bu kadar basit, ama izin vermedi”.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

BURSA HAVA DURUMU
19
°
C
Sağnak Yağışlı
 • Cumartesi
  Sağnak Yağışlı
  19°C
 • Pazar
  Kuvetli Sağnak Yağışlı
  11°C
 • Pazartesi
  Sağnak Yağışlı
  11°C
 • Salı
  Yağmurlu
  8°C
Reklamı Geç