BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay:

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, AB ile ilişkilerin gerilmesinin sadece Türkiye’ye değil, AB ülkelerine de…

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay:

29 Kasım 2016 22:26

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, AB ile ilişkilerin gerilmesinin sadece Türkiye’ye değil, AB ülkelerine de zarar vereceğini söyledi.
BTSO Kasım Ayı Meclis Toplantısı Oda Hizmet binasında gerçekleştirildi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, Ekonomi Bakanlığı liderliğinde ilki New York’ta olmak üzere 2017 yılı içerisinde dünyanın en önemli ticaret noktalarına Türk Ticaret Merkezleri açmayı hedeflediklerini söyledi. Burkay, “New York’un en merkezi bölgesinde kısa süre içerisinde ofisimizi hizmete açacağız. 2017 yılı içerisinde Şangay, Sao Paulo, Dubai, Tahran gibi şehirlerinde Türk Ticaret Merkezleri açmayı planlıyoruz. Artık elimize bavul alıp, mal satma dönemi bitti. Ekonomi Bakanlığımız her merkez için 2 milyon doların üzerinde destek sağlıyor. Üyelerimiz 1 gecelik otel konaklama ücreti kadar bir bedelle New York’ta 1 yıllık ofis sahibi olacaklar. Bu merkezlerin açılmasıyla birlikte daha fazla desteği üyelerimizin hizmetine sunmuş olacağız” dedi.
Başkan Burkay, iç ve dış terör örgütlerine karşı kararlılıkla mücadele eden Türkiye’nin uluslararası ilişkiler ve ekonomi alanlarında da önemli engellerle karşı karşıya bırakıldığını belirtti. Avrupa Parlamentosu’nun üyelik müzakerelerini durdurulmasına yönelik tavsiye kararının bağlayıcı niteliği olmayan bir karar olduğunu söyleyen Başkan Burkay, “Türkiye, ihracatının yüzde 50’sini Avrupa’ya ve euro bölgesine yapmaktadır. Tabiki AB ile ilişkilerin gerilmesi sadece Türkiye’ye değil, AB ülkelerine de zarar verir.13-14 Aralık’ta Brüksel’de yapılacak AB Liderler Zirvesi, bizim için daha da önemli hale geldi. AB’nin Türkiye’ye karşı oluşturulmak istenen negatif algının önüne geçecek yaklaşımlarda bulunması bu sürecin iyi yönetilmesine büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu.
Başkan Burkay, para piyasalarındaki son gelişmeleri ve döviz kurlarının yükselmesini de değerlendirdi. Merkez Bankası’nın proaktif bir yaklaşımla bu süreci yönetmesinin büyük önem taşıdığını ifade eden Başkan Burkay, “Bu karar, kredi ve diğer faizlerde çok fazla artışa yol açmayacak. İş dünyası olarak daima istikrarlı kurdan yanayız. Özellikle bu dönemde nakit sıkıntısına karşı tasarruflarının arttırılması çok önemlidir" diye konuştu.
Başkan İbrahim Burkay, piyasada ödeme ve nakit sıkıntısına karşı, Maliye Bakanlığı, Kredi Garanti Fonu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile beraber önemli bir projeyi yürüttüklerini belirtti. Burkay, "Bu hafta sonuna kadar bu konuda anlaşma sağlanacak ve önümüzdeki hafta KOBİ’lere müjdeyi vereceğiz. Yüzde 85’i Kredi Garanti Fonu teminatı ile yüzde 15’i de ilgili bankanın teminatı ile bir bütçe oluşturulacak. Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyar liraya yakın iş dünyasının fonlanması yararına bir bütçe oluşturuldu" şeklinde konuştu.
(AÇ-
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

BURSA HAVA DURUMU
20
°
C
Az Bulutlu
 • Cuma
  Az Bulutlu
  20°C
 • Cumartesi
  Az Bulutlu
  23°C
 • Pazar
  Yer Yer Sağnak Yağışlı
  23°C
 • Pazartesi
  Sağnak Yağışlı
  16°C
BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
 • 24 CEMÂZİL-ÂHIR 1438
 • 23 Mart 2017
 • Perşembe
 • İmsak :05:14
 • Güneş :06:55
 • Öğle :13:21
 • İkindi :16:50
 • Akşam :19:26
 • Yatsı :20:56
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.