‘Doku Kültürü Yetiştirme ve Topraksız Kapalı Alan Üretim Odası’ hizmete açıldı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde, ‘Doku Kültürü Yetiştirme ve Topraksız Kapalı Alan Üretim Odası’ hizmete açıldı.

‘Doku Kültürü Yetiştirme ve Topraksız Kapalı Alan Üretim Odası’ hizmete açıldı

15 Kasım 2017 11:37


Yeni bitki yetiştirme odasına, kalp krizi nedeniyle 7 Eylül 2013 tarihinde hayatını kaybeden Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Turhan’ın ismi verildi. Ziraat Fakültesi’nin bodrum katında yer alan 10 m2’lik üretim odasında, hem doku kültürü hem de kapalı alan topraksız üretim denemeleri yapılmaya başlandı.


Üretim odasının ekipmanları, ’Topraksız Fasulye Kültüründe Farklı Azot Dozlarının Rhizobium Nodülasyonu ve Bitki Verimi Üzerine Etkisi’ projesi ile ÇOMÜ-BAP FBA-2017-1094 proje desteğiyle sağlandı. Meristem kültürü yöntemiyle aseptik çoğaltımı gerçekleştirilen patates, oğulotu, asma, Afrika menekşesi, orkide, ceviz ve sert çekirdekli türlerin bitkiciklerinin gelişimleri, aydınlatma ve iklim kontrollü olan bu yetiştirme odasında gerçekleştirilmeye başlandı. Yetiştirme odasında ayrıca kallus oluşumu, organ rejenerasyonu ve bitkilerin dış koşullara adaptasyonuyla ilgili çeşitli denemelerle birlikte, ortam değişkenlerinin sensörler ile takibi ve mikroişlemcilerle müdahale eden akıllı devreler üzerine de farklı çalışmalar yürütülüyor. Buradaki çalışmalar kapsamında, 2016 yılında ’Akıllı bitkisel üretim kiti’ adıyla bir patent başvurusu da gerçekleştirildi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ÇANAKKALE HAVA DURUMU
34
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Pazar
  Parçalı Bulutlu
  34°C
 • Pazartesi
  Parçalı Bulutlu
  32°C
 • Salı
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  32°C
 • Çarşamba
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  30°C
Reklamı Geç