Lapseki’de Altın Madeni Bilgilendirme toplantısı

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde faaliyet gösterecek olan altın madeninin teknik çalışma ve sosyal etkileri üzerine bilgilendirme semineri düzenlendi.

Lapseki’de Altın Madeni Bilgilendirme toplantısı

15 Kasım 2017 10:45


Lapseki Sahil Sosyal Tesisleri Toplantı Salonunda gerçekleşen seminere Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Çardak Belde Belediye Başkanı Basri Ulaş, Umurbey Belde Belediye Başkanı Sami Yavaş, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Hasan Kara, İlçe Özel İdare Müdürü Ahmet Alkan, siyasi pari temsilcileri, il genel meclis üyeleri, idari amirler ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Firma yetkilileri tarafından proje hakkında bilgi paylaşımında bulunduğu toplantıda katılımcıların altın madenciliği hakkındaki soruları cevaplandı. Yüksek Kimya Mühendisi Hayri Öğüt’ün ve TÜMAD yetkililerinin yaptığı sunumda çevreye ve insana saygılı, ekonomik ve sosyal kalkınmanın çevre koruma ile birleştiği sürdürülebilir madencilik prensipleri doğrultusunda yılda 1,2 ton olmak üzere toplamda 10 yılda 12 ton altın üretileceği bildirildi. Bu süre boyunca bölge ve ülke ekonomisine katkılar sağlayacak altın madeninin ekonomiye 475 Milyon lira yatırım ve 2 Milyar lira katma değer sağlayacağı belirtildi. İşletme Müdürü Maden Yüksek Mühendisi Çağrı Ökten ise madenin kimyasal artıma, susuzlaştırma ve geçirimsiz katı atık depolama alanı ile dünyada en yüksek güvenlik önlemlerinin alındığı nadir madenlerden biri olduğunu vurguladı. Ayrıca madencilik yapılacak bölgenin madencilik faaliyeti başlamadan önce hava, su, toprak, hayvan ve bitkisel yapısının incelendiği ve bu yapının madencilik faaliyeti devam ederken rehabilitasyon çalışmalarıyla korunacağı kaydedildi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ÇANAKKALE HAVA DURUMU
5
°
C
Çok Bulutlu
 • Salı
  Çok Bulutlu
  5°C
 • Çarşamba
  Çok Bulutlu
  5°C
 • Perşembe
  Çok Bulutlu
  5°C
 • Cuma
  Çok Bulutlu
  6°C
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  Reklamı Geç