Dilek dilemek için yaktığı mum 700 yıllık çam ağacını yaktı

Çorum’da halkın “Çam Dede” adını verdiği 700 yaşında olduğu tahmin edilen koruma altındaki çam ağacı, bir kişinin dilek dilemek için yaktığı mum yüzünden yandı.

Dilek dilemek için yaktığı mum 700 yıllık çam ağacını yaktı

03 Ekim 2017 18:13


Olay, merkeze bağlı Palabıyık köyünde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, bölgede “Çam Dede” olarak bilinen ve yatır olduğuna inanıldığı için etrafı türbe olarak düzenlenen ağaç, bir kişinin dilek dilemek için yaktığı mum yüzünden yandı. Alevlere teslim olan 700 yıllık ve koruma altındaki ağaç büyük zarar gördü. Köylüler tarafından söndürülen yangın sonrası jandarma soruşturma başlattı. Yangının dün çıktığını dile getiren Köy Muhtarı Önder Göcen, “Yangın dün saat 10.00 gibi çıkmış. ’Çam Dede’ yanmış dediler. Akşam üzeri geldik baktık içimiz acıdı” dedi.


Çam Dede’yi ziyarete gelen veya adaklık getirenlerin mum yaktığını dile getiren Göcen, “Mum yakmak için yer yapıldı. Gelip de Çam Dede’nin orada yakması bilinçli değil. Bence kasıtlı yapıldı. Burada mum yakılır mı? Ağacın dibinde ağaç yakılır mı? Bir de bu 700 yıllık çam ağacı. Buraya gelenler lütfen mum yakmasın. Buranın korunması için yetkilerden yardım bekliyoruz. Tarihi koruyalım” dedi.


Cengiz Olgun adlı köylü ise yangını duyduktan sonra Çam Dede’nin yanına geldiğini belirterek, “Sabah bakmak için geldim dalları görünce içim sızladı. Ağladım. Bir tarih yok oluyor. Buranın korunmasını istiyoruz. Bu bir tarih ve kültür. Çocuklar bu ağaçlarda salıncak kurup oynuyordu. Yazık günah. Buradan bir çöpün alınmasını dahi istemiyoruz” diye konuştu.


Köylülerden Refik Öngün ise bu eserin yok edilmeye çalışıldığını belirterek, “Tarihimizi koruyalım. Bu büyük bir eser. Çorum’da ve Türkiye’de böyle bir eser yok. Mum bir gelenek. Oraya mum yapıldı. Oraya yakıyorlar gelip birde buraya yakıyorlar” ifadelerini kullandı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ÇORUM HAVA DURUMU
32
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Çarşamba
  Parçalı Bulutlu
  32°C
 • Perşembe
  Çok Bulutlu
  28°C
 • Cuma
  Çok Bulutlu
  28°C
 • Cumartesi
  Parçalı Bulutlu
  29°C
Reklamı Geç