Denizli’de “İklim Değişikliğinin Denizli Tarımına Etkisi” paneli

Denizli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce Baklan’da “İklim Değişikliğinin Denizli Tarımına Etkisi ve Münavebe” konulu panel düzenlendi.

Denizli’de “İklim Değişikliğinin Denizli Tarımına Etkisi” paneli

04 Ekim 2017 15:10


Baklan İlçesi Belediye Kültür Merkezinde 3 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen panele, Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür vekili Yılmaz Erkaya, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesinde görevli Prof. Dr. Gönül Aydın, Doç. Dr. Ercan Yeşilırmak, Doç. Dr. Öner Canavar ve Yrd. Doç. Dr. Ersel Yımaz, Şube Müdürleri, İlçe Kurum Amirleri, Mahalle Muhtarları, Oda Birlik ve Kooperatif Başkanları ile çiftçiler katıldı.


Panelin açılış konuşmasını yapan İl Müdür Vekili Yılmaz Erkaya, “Bilindiği üzere dünyada küresel ısınmadan kaynaklanan kuraklık ve iklim değişiklikleri tarıma oldukça zarar vermiş ve ülkemizde bu sorundan nasibini almış bulunmaktadır. İlimiz sınırları içerisinde bulunan Baklan Ovasının sulamaya açılmasıyla birlikte ovaya alternatif ürün olarak giren çerezlik ayçiçeğinin ekim alanları geçen 10 yıllık süre içinde sürekli artmış ve 2006 yılında 8 bin 850 alan iken 2016 yılı itibariyle 24 bin alana ulaşmıştır” dedi.


iklim değişikliğinin Denizli tarımına etkisi ve münavebe konulu panelinde konuşan Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesinde görevli Prof. Dr. Gönül Aydın “Kuraklık ve Toprak Nemi İlişkisi”, Doç. Dr. Ercan Yeşilırmak “İklim Değişikliğinin Kuraklığa Etkisi”, Doç.Dr. Öner CANAVAR “Tarla Bitkilerinde Ekim Nöbeti” ve Yrd. Doç. Dr. Ersel Yımaz ise “Kuraklığın Bitkilerin Sulanmasına Etkisi” konularında sunum vererek katılımcılara alınabilecek önlemler ve çözüm önerileri konularında bilgilendirme yapıldı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Reklamı Geç