Denizli’de kömür denetimlerine başladı

Denizli’de soba ve kaloriferler satış yerleri ile konutlarda denetimler başladı.

Denizli’de kömür denetimlerine başladı

03 Ekim 2017 12:50


Denizli Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kış mevsiminin gelmesi ile birlikte ısınmadan kaynaklanan soba ve kaloriferlerin neden olduğu hava kirliliğini önlemek için kömür satış noktalarında ve konutlarda denetimlere başladı.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ısınmadan kaynaklanan hava kirliliğinin kontrolü için yetki devri alan Denizli Büyükşehir Belediyesi, kış mevsimi öncesi kömür satış noktalarında ve konutlarda denetimlerine başladı. Ekipler kömür satışı yapılan noktalarda rastgele seçilen kömürlerden numune alarak, tahlil için laboratuara gönderiyor. Bu kömürlerin Denizli İl Mahalli Çevre Kurulu’nca belirlenen kalite kriterlerine uygun olup olmadığı tespit ediliyor. Ayrıca denetimlerde işletmelerin kömür satış izin belgelerinin olup olmadığı da kontrol ediliyor. Denetlemeler kömür satış noktalarının yanında apartman ve sitelerde de yapılıyor. Denetim noktalarında gerekli bilgilendirmeler de yapılırken, vatandaşların duyarlılığı ile son yıllarda hava kirliliğinin minimum düzeye indiği kaydedildi.Nelere dikkat edilmeli?


Tüketicilerin kömürlerini satış izin belgesi olan işletmelerden alması gerektiği kaydedilirken, şu hususlara dikkat etmeleri istendi: "Tüketici satıcılardan kömürlerin alt ısıl değerlerini öğrenmeli ve kalitesiz kömür kullanmamalı. Açıkta kömür satılmamalı ve alınmamalı. Yerli kömür alırken alt ısıl değerinin 5 bin 400 kcal/kilogram ithal kömürde ise alt ısıl değerinin 7 bin 200 kcal/kilogram olmasına dikkat edilmeli. Alınan kömürler için satıcılardan mutlaka fatura alınmalı. Kalorifer kazanı ateşçi belgesi olmayanlar, ateşçi olarak görevlendirilmemeli. Dış ortam sıcaklığı gece gündüz 15 derecenin üzerinde olduğu günlerde kalorifer ve sobalar yakılmamalı. Kalorifer ve sobaların ilk ateşlemesi sabah 06.00-09.00 arası ve akşam 16.00-19.00 saatleri arası yapılmamalı. Kalorifer kazan kontrolleri ve bakımları sürekli yapılmalı, bacalar her yıl temizletilmelidir."


Vatandaşların yakıt ve hava kirliliği konusunda her türlü bildirim için Denizli Büyükşehir Belediyesinin ALO 153 Çağrı Merkezine 7 gün 24 saat iletebileceği ifade edildi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

DENİZLİ HAVA DURUMU
37
°
C
Sıcak
 • Perşembe
  Sıcak
  37°C
 • Cuma
  Sıcak
  36°C
 • Cumartesi
  Sıcak
  36°C
 • Pazar
  Sıcak
  35°C
Reklamı Geç