Diyarbakır’da ‘Böbrek Nakli’ sempozyumu yapıldı

Diyarbakır’da Memorial Sağlık Grubu’nun desteğiyle “Böbrek Nakli” sempozyumu yapıldı.Memorial Sağlık Grubu’nun desteğiyle Yenişehir ilçesinde bulunan…

Diyarbakır’da ‘Böbrek Nakli’ sempozyumu yapıldı

01 Aralık 2016 14:32

Diyarbakır’da Memorial Sağlık Grubu’nun desteğiyle “Böbrek Nakli” sempozyumu yapıldı.
Memorial Sağlık Grubu’nun desteğiyle Yenişehir ilçesinde bulunan bir otelde “Böbrek Nakli” sempozyumu yapıldı. Bölgedeki çocuk doktorları başta olmak üzere kentteki çok sayıdaki doktorun da katıldığı sempozyumun başkanlığı Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Abdurrahman Önen yaptı. 5 saat süren sempozyumda öncelikli olarak çocuk nefrolojisinde böbrek nakli, böbrek nakline hazırlıkta diyaliz hekimliği ve diyaliz hemşireliği ve çocuk infantlarda böbrek nakli konular ele alındı.
Prof. Dr. Önen, çocuklarda böbrek nakli ve böbrek nakli yapılan çocuklarda idrar yolu hastalıklarıyla ilgili olarak bilimsel bir toplantı yaptıklarını söyledi. Prof. Dr. Önen, “Bu toplantının amacı bölgemizde çok yaygın olan çocuk sayısı ve böbrek nakli ihtiyacı olması nedeniyle Diyarbakır’da yapmak istedik. En çok hasta Diyarbakır görünüyor. Bu çocuklarımıza nasıl daha iyi hizmet verebiliriz. Böbrek nakli öncesinde daha sağlıklı bir hizmet ve nasıl hazırlarız ve daha hızlı nasıl ulaştırırızı amaçlıyoruz. Hocalarımızla bu konuları tartışacağız. Böbrek hastalıkları sinsi seyrediyor. Böbrek iflas düzeyine gelmeyene kadar belli olmuyor. O yüzden anne ve babalar çocuklarında en ufak böbrek ve idrar yolu ağrısı şikayetlerini gördükleri an ilgili branşa danışmalıdır. Önemli bir ağrı olmadığı için göz ardı edilebiliyor. Asıl doktoruna gelene kadar çoktan çocuk böbreğini kaybetmiş oluyor. Dünyada böbrek nakli ihtiyacı duyan çocuklara baktığımız zaman basit tedavi edilebilir hastalıklar 5’nci sırada buluyor. Ancak Türkiye’de ve bölgemizde 1’inci sırada bulunuyor. Zamanında doğru tedaviler yapılmadığı için çocuklar böbreklerini kaybediyor” dedi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

DİYARBAKIR HAVA DURUMU
31
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Cuma
  Parçalı Bulutlu
  31°C
 • Cumartesi
  Parçalı Bulutlu
  34°C
 • Pazar
  Çok Bulutlu
  34°C
 • Pazartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  31°C
Reklamı Geç