İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

DÜ'de gerçekleştirilen 576 organ nakli için fidan dikildi

Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde (DÜ) gerçekleştirilen 576 organ nakli için fidan dikimi yapıldı.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) gerçekleştirilen 576 organ nakli için fidan dikimi yapıldı.


DÜ'de 3-9 Kasım Organ Bağışı Hastası etkinlikleri çerçevesinde bugüne kadar gerçekleştirilen 576 organ nakli için fidan dikimi yapıldı. Kampüs içerisinde hatıra ormanı için ayrılan alanda gerçekleştirilen etkinliğe DÜ Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, İl Sağlık Müdürü Sait Avar, rektör yardımcıları, hastane çalışanları, organ nakli gerçekleştirilen hasta ve hasta yakınları katıldı. İl Sağlık Müdürü Avar ile Rektör Gül hastalarla birlikte fidan dikti. Fidanların toprağa yerleştirilmesinin ardından can suyu verildi.“Organların bağışlanmasını talep etmekteyiz”


Diyarbakır'a bağlı 11 il ile birlikte toplam 12 ile hizmet verdiklerini belirten İl Sağlık Müdürü Sait Avar, 2007 yılından beri yürütülen çalışmalar neticesinde bölgede bin 84 beyin ölümü gerçekleştiğini bunun neticesinde de kadavradan 108 hastaya organ nakli gerçekleştirildiğini ifade etti. Diyarbakır'a ilişkin bilgiler aktaran Avar, “İlimizde ise 126 beyin ölümü bildirilmiş olup sadece 13 hasta yakınından organ bağışı almış bulunmaktayız. Canlıdan canlıya organ nakli konusunda il ve bölge olarak çok iyi noktadayız. Bizim temel amacımız beyin ölümü gerçekleşen vatandaşlarımızın yakınlarının beyin ölümü gerçekleşmiş olan hastalarının organlarını bağışlamalarıdır. Çünkü mezara gidecek olan bu organlar çürüyüp gitmiş olacaklar bu dünyada en azından. Ama biz beyin ölümü bildirilen hastaların yakınları tarafından organ bekleyen diğer hastalarımıza bağışlanmasını talep etmekteyiz” dedi.“Organ bağışı insani bir görevdir”


Bir organ bağışıyla bir şahsın yaşayabildiğine vurgu yapan DÜ Rektörü Prof. Dr. Talip Gül ise, “Birinden bir organ alınıp başka bir hastaya verildiği zaman hasta sağlığına kavuşmuş olabiliyor. Dolayısıyla organ nakli hem insani bir görevdir hem çok sevabı olan bir görev ifasıdır. Bugüne kadar 576 tane organ nakli yapılmıştır. Bunların içerisinde karaciğer, böbrek, kornea, kemik iliği nakli var. Bu tür nakiller bizim hastanemizde yapılmaktadır. Hastanemiz bölgenin en büyük ve en gelişmiş hastanesi olduğu için de bu tür hastalar daha çok bizlere müracaat ediyor. Bizim toplumumuzdan, halkımızdan istirhamımız organ bağışında bulunmalarıdır. Çünkü organ bağışı olmadığı zaman organ nakli bekleyen hastalara hizmetimiz aksamaktadır. Dolayısıyla organ bağışı çok önemlidir. Bizim halkımızın bu konuda duyarlı olması gerekir. Mezara gidecek organları saklayıp eğer bağışlarsak bir kişini bazen beş kişini bazen üç kişinin hayatını, sağlığına kavuşmasını neden olabilmektedir. Bundan dolayı organ bağışını teşvik etmek etmemiz lazım. Bu konuda bir farkındalık oluşturmamız lazım ve bu konuda toplumu aydınlatmamız lazım” diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU?

Gazete 1. Sayfalar

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.