İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Rektör Çakar, Yükseköğretim Akademik Yılı açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen “2017-2018 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni” Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen “2017-2018 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni” Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Törene, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ile birlikte 5 senato üyesi ve 5 öğrenci de katıldı.


Programın açılışında konuşan Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yeni akademik yıldaki hedeflerinin başında Araştırma Üniversiteleri geldiğini ifade etti.


Akademik Yıl Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yükseköğretimde kaliteyi yükseltmek amacıyla gerçekleştirilen misyon farklılaşması ve ihtisaslaşması projesi ve Yükseköğretim Kalite Kurulu'nun oluşturulması konularında mesafe kat edildiğini ifade etti.


Araştırma Üniversitesi olarak tespit edilen 10 üniversiteyi de açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu sistemle üniversite - özel sektör işbirliği alanında önemli adımların atılacağını belirterek Araştırma Üniversitelerinin özel olarak destekleneceğini sözlerine ekledi.


Öğretmen yetiştiren programların geliştirilmesi gerektiğini de vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversite sınav sistemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak sanayicilerin ihtiyaç duyduğu kaliteye ve beceriye sahip elemanlar yetiştirilmesi amacıyla Meslek Yüksekokullarının yeniden yapılandırılması gerektiğine dikkat çekti.


2017-2018 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni sonrasında görüşlerini dile getiren Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Geçen yıl Üniversitemiz Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programına katılmaya hak kazanan beş üniversite arasında yer alma başarısı göstermişti. Bu yıl da 10 Araştırma Üniversitesi seçimi yapıldı. Başarı gösteren Üniversitelerimizi tebrik ediyor, yükseköğretim dünyasına başarılı bir akademik yıl diliyorum” şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.