Sogotra’da bitki hayatı ve biyoçeşitliliğin korunması konferansı

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nın başlamasıyla birlikte Düzce Üniversitesi Orman Fakültesiyle özdeşleşen Konferanslar Serisi, “Sogotra’da Bitki Hayatı ve Biyoçeşitliliğin Korunması” adlı programla yeniden başladı.

Sogotra’da bitki hayatı ve biyoçeşitliliğin korunması konferansı

28 Eylül 2017 12:03


Yemen’in Sogotra adasındaki Edinburg Kraliyet Botanik Bahçesi’nde görev yapan Ortadoğu Bitkileri Araştırma Merkezi Flora Araştırma Bölüm Başkanı Dr. Sabina Knees’in sunum yaptığı konferansa; Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Necmi Aksoy, Orman Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Derya Eşen, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.


Sürdürülebilir bir hayat için doğal yaşamın önemine değinen Dr. Sabina Knees, araştırma bölgesi olarak Sagotra’yı seçmesinde, bölgenin yüzde 40’a varan endemik bitki çeşitliliğinin etkili olduğunu dile getirdi. Bu alanda tropikal iklimin etkili olduğunu ve coğrafi yapısından dolayı da çevresine göre mikro klima özelliklerinin görüldüğünü ifade eden Dr. Sabina Knees, adada sarp kayalıklarda yetişen ejder ağaçları gibi birçok endemik bitki çeşidinin yer aldığını da sözlerine ekledi.


Konferansın sonrasında Flora Araştırma Bölümü Başkanı Dr. Sabina Knees’e yaptığı başarılı çalışmalar ve sunumu için; Orman Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Derya Eşen tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Necmi Aksoy tarafından da Düzce Üniversitesi’ne ait tanıtım materyalleri davetli konuşmacıya hediye edildi.


Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Herbaryumu’ndaki bitki örneklerini de inceleyen misafir konuşmacı Dr. Knees, şehirdeki köknar ormanlarını da inceleyerek ziyaretini sonlandıracak.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Reklamı Geç