Tehdit altında ki ağaçlara dikkat çekildi

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi; Konferanslar Serisinin 23’üncüsünde, Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi Personeli ve Uluslararası İğne Yapraklı Ağaçları Koruma Programı Koordinatörü Martin F.

Tehdit altında ki ağaçlara dikkat çekildi

30 Eylül 2017 09:42

Gardner’i konuk etti.


Bitki Koruma ve Değerlendirme 1 dersi kapsamında da değerlendirilen ve bu dersi alan Orman Mühendisliği ile Peyzaj Mühendisliği 2. sınıf öğrencilerinin de katıldığı etkinliğe, Fakülte Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Necmi Aksoy, Orman Fakültesi ile Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim elemanları katıldı.


Dünyada tehlike altında bulunan iğne yapraklı ağaçları anlatan Martin F. Gardner, tehdit altında kalan bu ağaçların korunması ve doğal popülasyonlarını sürdürebilmeleri için yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde bulunan Toros sediri, Toros göknarı ile Düzce’de ve ülke genelinde nadir bir yayılışa sahip olan porsuk ağaçlarının tehdit altında olduğunu vurgulayan misafir konuşmacı Gardner, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bu türlerin botanik bahçelerde üretilerek popülasyonun devamının sağlanabileceğini ifade etti. Ayrıca bölgesel ve yerel halklara yönelik bilgilendirici toplantılar düzenlenerek de nesli tükenmekte olan türlerin korunabileceğini söyleyen Martin F. Gardner, katılımcılara teşekkür ederek sunumunu sonlandırdı.


Konferans sonunda; yaptığı başarılı çalışmalar ve sunumu için Uluslararası İğne Yapraklı Ağaçları Koruma Programı Koordinatörü Martin F. Gardner’e Fakülte Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Necmi Aksoy tarafından teşekkür belgesi, Yrd. Doç. Dr. Engin Eroğlu tarafından hediyeleri takdim edildi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

DÜZCE HAVA DURUMU
30
°
C
 • Çarşamba
  30°C
 • Perşembe
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  29°C
 • Cuma
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  29°C
 • Cumartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  30°C
Reklamı Geç